Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Докато преди кризите бяха на прага на дома ни, те вече са вътре – и социална, и икономическа, криза в сигурността, само на километри от нас бушува война, повишен миграционен и бежански натиск. Това изисква България да има редовно правителство, което да поеме важни решения, решения с дългосрочен хоризонт и да има подкрепа от устойчиво парламентарно мнозинство.
Това каза президентът Румен Радев на консултациите с представителите на „Възраждане“ като добави, че това изисква усилията на всички.
Държавният глава провежда консултации с парламентарните сили в 48-ото Народно събрание съгласно Конституцията, преди да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Президентът вече разговаря с ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната“ и ДПС, а днес се среща с четвъртата по големина парламентарна група в новия парламент „Възраждане“.
На срещата Румен Радев посочи, че освен съставянето на редовно правителство, пред парламента седят важни задачи, свързани със законотворческата дейност, бюджета, Плана за възстановявяне и устойчивост и приемане на закони, които да подпомогнат по-бързото овладяване на инфлацията, попълването на редица конституционно установени органи, които работят с непълен състав или с изтекъл мандат.
Президентът поздрави „Възраждане“ с постигнатия резултат, които са за втори път в парламента след сформирането на партията. Той добави, че очакванията са за конструктивно отношение към задачите и дневния ред на парламента. На срещата президентът очаква да се чуе позицията на „Възраждане“ за приоритетите в работата на парламента, на какъв етап е диалогът между партиите за сформиране на кабинет, какви са техните приоритети и виждания, около които може да се конституира устойчиво мнозинство и какъв е диалогът им с другите политически сили в парламента за съставяне на правителство. Очаква също да се чуе дали „Възраждане“ биха подкрепили първия мандат и при какви условия, като Радев добави, че не говори за втори или трети, защото за него е още рано, преди да бъдат изчерпани възможностите за първия мандат.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание