Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Трийсет и осем мигранти са открити тази сутрин на плавателен съд в района на нос Шабла. Всичките са се определили като афганистанци и сирийци. Двайсет и двама са мъже, осем – жени, осем са деца, едно от които – бебе на няколко месеца. Това съобщиха на брифинг в Бургас директорът на Регионална дирекция „Гранична полиция“ комисар Антон Мирков и Ивайло Николов, началник на сектор в Черноморския граничен координационен център.
Мигрантите са отведени за прегледи в болница в Каварна. По първоначална информация състоянието им е добро.
„По плавателния съд няма никакви обозначителни знаци. Става въпрос за сравнително малка лодка между седем – осем метра дълга. Била е претоварена“, каза комисар Мирков.
„Плавателният съд се движеше в посока север към Румъния. Беше открит около 6:25 часа чрез интегрираната система за наблюдение. Не отговаряше на повикванията на операторите и веднага към мястото беше изпратен гранично полицейски кораб и наряд за наблюдение по брега. Около 10:00 часа проверяващата група е успяла да се прехвърли в плавателния съд, където са установени мигрантите“, каза Николов. Той разказа, че заради изключително сложната обстановка и бурното море с вълнение 3-4 бала, са били направени няколко безуспешни опита хората да бъдат прехвърлени на българския кораб. Наложило се е плавателният съд да бъде ескортиран до пристанище Каварна. Преди това обаче горивото му е свършило, което е наложило прехвърляне на гориво от българския кораб.
Към този момент все още не е известен точният маршрут на мигрантите.
„През тази година имаше два подобни случая в Румъния. Общо взето движението на такива лодки се осъществява от едно населено място Шиле, което се намира на изток от Босфора. Оттам курсът е на север, изключително голямо отстояние от брега, на около 50-60 морски мили. При достигане на румънска територия, корабът се пренасочва на запад. Предполагам, че маршрутът е бил същият. В тази дестинация са се пренасочили в българските териториални води“, заяви комисар Антон Мирков. Той посочи, че от 2014 година насам това е първият случай на заловени мигранти в българските териториални води.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание