Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Срещата на върха на Алианса в Мадрид рязко ще засили изнесеното присъствие на силите си за бързо реагиране на изток
НАТО започва днес в Мадрид първата си редовна среща на върха след началото на руското нашествие в Украйна в края на февруари. Държавните глави и правителствените ръководители на 30-те държави членки ще обсъдят начини за допълнително оказване на помощ на Киев, без обаче това да доведе до пряка конфронтация между Северноатлантическия съюз и Москва, предаде пратеник на БТА. Централна тема във форума ще бъде присъединяването на Швеция и Финландия към алианса, което става възможно след оттеглянето на турското вето.
Увеличаване на силите за бързо реагиране
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи в понеделник, че на форума, който ще продължи и утре, алиансът ще вземе решение за увеличаване на числеността на силите си за бързо реагиране почти осемкратно от сегашните 40 000 до 300 000 военни.
„Мисля, че съюзниците ще заявят ясно в Мадрид, че смятат Русия за най-голямата и най-пряка заплаха за нашата сигурност“, заяви Столтенберг. „Тази среща на върха ще бъде повратен момент и няколко важни решения ще бъдат взети“, добави той.
Увеличаването на числеността на силите за бързо реагиране, в комбинация с очаквани мерки за допълнително укрепване на източния фланг, ще бъдат според Столтенберг част от „най-голямото преустройство на колективната отбрана и възпиране от Студената война насам“. В района бяха създадени осем тактически бойни групи, базирани в България, Румъния, Унгария, Словакия, Полша, Литва, Латвия и Естония. Някои от тях се очаква да бъдат увеличени до равнището на бригади – тактически формирования от 3000 до 5000 души – уточни Столтенберг.
Още военна помощ за Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски ще направи видеообръщение към лидерите на 30-те държави членки, които се очаква да обявят засилване на подкрепата си за неговата страна. Тя ще се изразява по-конкретно в доставки на тежко оръжие. Това е изключително важно за новия етап от войната с Русия, съсредоточила настъплението си в региона Донбас, където според експерти превъзходството в артилерийската огнева мощ ще бъде от решаващо значение коя страна ще вземе надмощие.
Дългосрочната цел по думите на генералния секретар е да се помогне на Киев да замени бойната си техника от съветско време с модерни натовски оръжия. Седемте най-богати демократични страни в света заявиха в началото на тази седмица, че подкрепата им за източноевропейската държава ще продължи „колкото е необходимо“.
Членство на Швеция и Финландия
Централна тема на форума на държавните глави и правителствените ръководители ще е поканата Швеция и Финландия да се присъединят към НАТО. Двете скандинавски страни, спазвали стриктно политика на неутралност и неучастие във военни съюзи в продължение на столетия и десетилетия, подадоха молби за членство в Алианса след руската инвазия в Украйна.
Редица граничещи с Русия европейски държави изразиха безпокойство, че те може да са следващата мишена на Кремъл.
Вчера Турция се съгласи да се откаже от възраженията си срещу присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО, слагайки край на безизходицата, която щеше да помрачи откриването на срещата на върха на лидерите в Мадрид на фона на най-тежката от десетилетия насам криза в сигурността в Европа, предизвикана от войната в Украйна.
След спешни разговори на най-високо равнище с лидерите на трите държави генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че „сега имаме споразумение, което проправя пътя за присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО“. Той нарече това „историческо решение“.
След седмици на дипломатически совалки и няколкочасови разговори вчера финландският президент Саули Нинистьо заяви, че тримата лидери са подписали съвместно споразумение за излизане от задънената улица.Турция заяви, че е „получила това, което е искала“, включително „пълно сътрудничество… в борбата срещу“ терористичите групировки.
Столтенберг заяви вчера на пресконференция, че лидерите на алианса от 30 държави ще отправят днес официална покана към двете страни да се присъединят. Решението трябва да бъде ратифицирано от всички държави и по думите му това ще стане до няколко месеца.
Шведската министър-председателка Магдалена Андершон заяви, че споразумението е „добро за Финландия и Швеция. То е добро и за НАТО.“ Подробностите какво точно е договорено не бяха съобщени. Андершон отхвърли твърденията, че Швеция и Финландия са отстъпили твърде много. Запитана дали шведската общественост ще възприеме споразумението като отстъпка по въпроси като екстрадирането на кюрдски бойци, Андершон заяви, че хората „ще видят, че това е добре за сигурността на Швеция“.
Източник СЕГА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание