Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
„В ЕС споделяме общи ценности, но страдаме индивидуално. Конкретната ситуация е красноречив пример в това отношение.“ Това каза пред БНР Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт. Според експерта сме изправени пред две газови кризи – моментната, свързана със спирането на газа от Русия и принципното положение какво следва оттук нататък.
„Трябва много ясно да се отграничи принципната картина. Решението на това, което в момента ни притеснява, не е в Брюксел. То е в София и в Москва. Вчера чух доста остри думи от изпълнителната власт. Нека не забравяме, че предстоят преговори. Нека не забравяме, че обективно обвързаността ни с Русия не е само по отношение на газа.“
В Брюксел вицепремиерът Василев и енергийният министър Николов трудно могат да постигнат нещо, свързано с конкретната ситуация. По-скоро могат да търсят решение какво ще следва оттук нататък, смята Нейков.
Темата за общите доставки е свързана не само с „Газпром“, отбеляза още експертът.
Славчо Нейков е на мнение, че правителството трябва да обясни какво е станало, за да се случи едностранното прекратяване на газовите доставки, защото „крушката си има опашка“.
Бизнесът има нужда от конкретика какви стъпки ще предприеме кабинетът, категоричен е Нейков, който напомни, че има производства на газ с непрекъсваем цикъл.
В газохранилището в Чирен има минимални количества, които са на санитарния минимум и не бива да се пипат, посочи той.
„Вече смятам, че дебатът за това какво става и какво ще става трябва да отиде в парламента.“
/снимка: БГНЕС
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание