Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Ние, хлапетата, нямахме достатъчно кинти или позволение от родителско тяло, че да ги ползваме.
Но за сметка на това бяхме достатъчно изобретателни, че да си изработваме картончета с размерите и тежестта на фонокарта. И някак си все успявахме да излъжем телефоните. Звъняхме на непознати номера, правехме си майтап, умирахме от смях.
И така. Беше забавно.
Но веднъж.
– Ало, нали знаеш, обичам те…
Кратко мълчание. После тих глас на жена в напреднала възраст-
– И аз, бабе, и аз, от Испанско ли звъниш? Много ми липсваш, бабе…
Няма на кой да попея, за кой баничка да направя…
Тогава едно едро момиче, Дора се казваше, си глътна езика. И затвори.
Спогледахме се цялата тайфа от две момичета и три момчета. И решихме пак да набере. Оня (уж) случайния номер.
– Ало, бабо, ти самичка ли си?-попита треперливо Дора.
– Саминка, съм, бабе, няма и кой да ми напазарува, все по не виждам…
– Бабо, моля те кажи ми къде живееш, че в това Испанско съвсем забравих Софията.
Каза ни бабата. И я намерихме. Баба Иглика се казваше. Отвори ни, а ние си признахме какъв номер сме ѝ погодили. Мислехме, че ще ни подгони с точилката, а тя се засмя и ни покани вътре. Направи ни баница. В замяна просто поиска да ѝ описваме как точно изглеждат любимите ѝ герои от сериала, дето пускаше да върви на телевизора. Беше почти сляпа. И деца, и внуци я бяха напуснали. В чужбина. Вече не звънели. Освен пари да ѝ искат.
А ние…ние останахме. Имам предвид често й бяхме на гости. Пазарувахме ѝ с удоволствие. Разказвахме ѝ лицата от сериала. А тя ни пееше народни песни. И ни учеше да опитваме вкуса на стари, селски манджи. Като внуци ѝ бяхме. Като баба ни беше. Този телефон не се оказа развален. А верен.
Баба Иглика отдавна я няма. Взе си я небето. Защото беше високо. Понякога като погледна, че има гъсти облаци над мен, си мисля- не, това не може да е пречка. Брашно е. Баба Иглика меси. Липсва ми нейната баница.Още не съм намерил вкуса ѝ. В никоя друга баничарница…
Николай Владимиров, Фейсбук
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание