Много се чудих дали да напиша това или да стисна зъби, защото сме в кампания, но професионалният и гражданският ми дълг изискват да го кажа:
Трифонов е популист, който иска да взриви демокрацията в България. Ще е малко дълго, така че четете го с кафето утре сутрин, написа в своя профил политологът доктор Теодор Славев.
Трифонов продължава да обяснява как партиите трябва да получават по лев на глас, застъпвайки резултатите от референдума от 2016 г., който беше нелегитимен – не успяха да съберат мнозинство, но признавам усилията им и близо 2,5 млн. хора, които преди време поискаха това. Аз, например, съм фен на регрисивната система – колкото е повече подкрепата за дадена партия, намаляваш относителния дял на държавно финансиране за нея за даден глас. Това е справедливо и дава глътка въздух на малките партии. Може и държавата да сложи бонуси – ако имаш определен процент жени в листите, получаваш по-голямо финансиране (както е в Германия). Но това е въпрос на политически и обществен дебат.
Аз разбирам хората – партиите в общественото съзнание са ядки на схемаджийство и нищо повече. Няма да коментирам конкретни, макар че имам много какво да кажа. Партиите обаче са единственият инструмент на гражданите, на общностите, на интересите да участват във властта. Политическите партии са структури на гражданското общество. Те, на теория, трябва да събират най-ангажираните и най-подготвените да се занимават с обществена и политическа дейност.
Проектът да се съсипят партиите е олигархичен. Ако те не могат да ползват публичен ресурс за наемане на кадри, на сгради, за организиране на събития, за публикуване на материали, за обучение, това означава да бъдат тикнати в ръцете на олигарси, които ще плащат не за партии-общности, а за партии-проекти.
Оглушителна тишина и от Българската асоциация по политически науки, която очевидно спи, а ръководството й дори и няма желание да се намеси по темата, защото…
На популиста трябва да се отговори популистично, затова се чудя:
1) Ако толкова са загрижени от ИТН как се харчат парите за демокрация (да, финансирането на партиите е малката цена да имаме демокрация), защо засилиха народът към втори избори, които струват още повече пари. И свободно си говорят, че и на три месеца можем да ги правим. Тоест, парите за партиите не са ОК и ще интерпретираме, че са лоши, а на ИТН не им трябват, а през два месеца ще правим избори. От същия бюджет идват. Не съм правил изчисления, но организирането на избори струва колкото субсидията на всички партии за години напред.
2) Слави стана много социален. Аз предлагам да си продаде джиповете и охраната и да ги дари на народа. Така ще отидат директно парите за хората. Нали ще ни спасяват отново, поне да дадат личен пример, но не с общите пари, а с личните. Първото е лесно.
Теодор Славев е доктор по политология. Работи като старши анализатор в Българския институт за правни инициативи. Занимава се с провеждане на изследвания и проучвания в областта на политическия процес и съдебната система.
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални
Винаги активен
Техническото съхраняване или достъпът са строго необходими за легитимната цел да се даде възможност за използване на конкретна услуга, изрично поискана от абоната или потребителя, или единствено с цел да се осъществи предаване на съобщение по електронна съобщителна мрежа.
Опции
Техническото съхранение или достъпът са необходими за легитимната цел да се съхраняват предпочитания, които не са поискани от абоната или потребителя.
Статистика
Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за статистически цели.Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за анонимни статистически цели. Без съдебна призовка, доброволно изпълнение от страна на Вашия доставчик на интернет услуги или допълнителни записи от трета страна, информацията, съхранявана или извличана само за тази цел, обикновено не може да се използва за идентифицирането Ви.
Маркетинг
Техническото съхранение или достъпът са необходими за създаване на потребителски профили за изпращане на реклами или за проследяване на потребителя на даден уебсайт или на няколко уебсайта за подобни маркетингови цели.