Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Марио Куцев е заснел екрана на банкомата, от който се вижда, че за да изтегли 800 лв., ще бъде таксуван с 466.37 евро. За сравнение, при теглене на същата сума от евровата си сметка на АТМ на регистрирана банка у нас Куцев е платил такса към 6-7 евро или към 13-15 лв
Над 110 лв. такса при теглене удържат банкомати по морето. Те са разположени основно в южните черноморски курорти.
Банкоматите на територията на община Несебър удържат такси при теглене в размер на 10-15% от сумата, сигнализират десетки граждани в социалните мрежи. Удръжките се правят основно при теглене от валутна сметка.
Държавните институции, които упражняват контрол върху платежните услуги и обмяната на валута, са Българската народна банка (“Платежен надзор”) и Националната агенция за приходите.Оказва се обаче, че и двете не могат да направят нищо.
“В случая не става дума за обмен на валута в наличност, поради което казусът не е от компетентността на НАП”, са казали от приходната агенция.
От БНБ са направили подробен правен анализ, от който става ясно, че всичко е законно.
Единствените, които има могат да направят нещо в този случай, са общините, които дават разрешенията за поставяне на преместваеми обекти.
„Възмутен съм! Съпругата ми на два пъти пострада от подобни трансакции по време на почивката ни в Равда. Тези банкомати са навсякъде, като кафе-машини са. Това в Холандия никога не може да се случи! Тъжно ми е, че туристите остават с впечатление, че България е измамна държава“, разказал Куцев пред Mediapool. Според онлайн изданието финансовата „услуга“ на космически цени се оказва част от световния модел на работа на регистрираната в Канзас, САЩ. компания „Euronet“, която предлага услугите си в държави с по-слаби институции и потребителска защита.
Банкоматите на „Euronet“ не са ново явление у нас, но според туристи по курортите има осезаемо завишаване на броя им това лято. Прави впечатление и намаляването на броя на „нормалните“ банкомати на същата територия в сравнение с предишни сезони, обобщава изданието.
Проверка на Mediapool установила и, че отговорните институции са запознати с проблема, но нищо не можели да направят, защото всичко било законно.
„Правим проверка по случая“, бил единственият коментар пред на община Несебър, на чиято територия се регистрира бум на финансовата „услуга“.
„Българската народна банка е извършвала проверка на дейността на „Euronet“ във връзка с оперирането на терминални устройства ATM на територията на страната, като е установено, че изискванията за предварителното уведомяване на клиентите за приложимите такси за теглене и обменен курс са изпълнени“, посочват от централната банка пред изданието.
Според Търговския регистър дружеството „Юронет Сървисис“ е собственост на „И Еф Ти Сървисис Холдинг Б.В.“ – компания, регистрирана в Холандия. Управители на „Юронет“ са трима чужди граждани – Димитриос Верикиос (Гърция). Андреа Валачай (Унгария) и Рики Лий Уелър (САЩ).
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)