Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Правителството на САЩ осигурява пари за малкия бизнес, така че те да могат да плащат на служителите си, а не да ги уволняват. Според CNN обаче системата за кандидатстване е доста сложна, не всички семейни предприятия се справят с нея, а големите корпорации, напротив, са запознати с нея. Така че имаше случаи, когато парите за подпомагане на малкия бизнес отиват за големите фирми.
„Коронавирусът продължава грубо да показва странния морал на американския капитализъм, където се счита за нормално, ако компаниите поискат държавна помощ, когато отделни семейства и малки фирми се опитват да оцелеят“, пише журналистът на CNN Закари Уолф.
Той посочва като пример ситуацията с месния концерн Tyson Foods, който публикува статии в няколко издания, където предупреди за предстоящи прекъсвания в доставките на месо. И те са причинени не от липсата на самите продукти, а от факта, че поради съображения за безопасност производството им е било затворено. Факт е, че според някои съобщения хиляди служители на компанията са се заразили с коронавирус, а самите предприятия, а не само от тази марка, се превръщат в „горещи зони“ на епидемията.
В същото време, както отбелязва журналистът, целта на тези статии е да получат разрешение за продължаване на работа във фермите, тъй като това е в национален интерес. Авторът на статията отбелязва, че в подобна ситуация много компании се опитват да получат пари по всякакъв начин.
Американското правителство два пъти отделя пари за малкия бизнес, за да им помогне да запазят работните си места, и не е необходимо да им се връщат. Но системата за подаване на заявки не работи, така че много от тях не успяха да получат такава помощ. Но в корпорациите знаят как да работят с подобни системи, а някои от големите компании получиха помощ, предназначена за семейния бизнес. Когато бяха засрамени за това, те трябваше да върнат парите, отбелязва авторът на статията. Сред тях е и известният баскетболен клуб Los Angeles Lakers.
Политиците в същото време говориха за въвеждането на минимален гарантиран доход за американските граждани, въпреки че в началото тази идея се смяташе за твърде радикална. Освен това служителите предлагат да предоставят помощ на местните власти. Например, Ню Йорк вече трябваше да вземе пари от федералното правителство, за да изплати всички обезщетения по безработица.
Междувременно има предположения, че сегашната безработица ще достигне нивото на Голямата депресия в Съединените щати. Авторът на статията отбелязва, че този път са взети предпазни мерки, но не е ясно колко добре работят.
В някои щати властите вече са разрешили на бизнеса да се отвори отново. Мнозина се страхуват да направят това, но трябва, защото конкурентите не спят, отбелязва журналист на CNN.
Превод: М.Желязкова
Източник: pogled.info CNN
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)