Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Когато обществото има нужда от отговори, то се обръща към медиите, за да търси такива.Вперили поглед в новинарските емисии, зрителите жадно попиват информация за ситуацията с COVID-19 у нас и по света. Ролята на журналистите в живота на българските граждани е по-голяма от когато и да било. Вероятно отговорността им също.
Водещата на Новините ON AIR Десислава Атанасова разказва за мястото на журналистиката в една извънредна ситуация и колко важно е зрителите да получават от екрана ясна и достоверна информация, която да бори фалшивите новини.
Г-жо Атанасова, каква отговорност носят журналистите – както водещите на новините, така и репортерите и редакторите, когато подготвят една емисия новини в извънредна ситуация като сегашната?
Нашата отговорност, във всяка една ситуация, било то извънредна или не, е голяма. Ние имаме задачата да поднасяме на аудиторията точна и обективна информация, без сензации и с уважение. Специално в Bulgaria ON AIR това ни е запазена марка. В тежка ситуация като тази, когато човечеството се среща с „невидим враг“, идва и голямата отговорност на журналистите да задават точните въпроси, да мислят с няколко хода напред и да информират зрителите за всичко, което се случва, с целия плурализъм на гледните точки.
Ролята на журналистите е от обществено значение, защото дезинформацията и насаждането на паника, сензационните или преувеличени заглавия, може да имат катастрофални последици. Това е нашата отговорност и се радвам, че зад себе си в Bulgaria ON AIR имам страхотен екип от колеги, които разбират журналистиката като мисия.
През последните седмици са много извънредните емисии и включвания на живо. Може и да ви изненадам, но извънредните емисии са по-непринудени. Няма ред, не се спазва определена последователност. Емисията протича импулсивно и на момента. Тук важна е ролята на водещия. По време на извънреден ефир той трябва да бъде максимално съсредоточен, последователен и да реагира адекватно в създалата се ситуация, да може да синтезира и представи новината точно и веднага.
Репортерите и операторите са хората на терен. Те също заслужават аплодисменти, защото в извънредната ситуация, в която се намираме, са на „първа линия“. И носят тежката отговорност да бъдат в епицентъра на събитията, излагайки собственото си здраве на риск.
Кое е най-важното правило, което трябва да следва един новинар в подобен момент?
Да избегне всяването на паника. Да осигури обективно и балансирано отразяване на случващото се. Да поднася на зрителите съдържателни и стойностни репортажи, с уважение към зрителите, към засегнатите и техните близки. Коронавирусът е тема от областта на науката и трябва да разчитаме на експертността на специалистите. Да следваме добре разработени и проверени анализи и справки. COVID-19 е новост за всички ни. Освен здравен проблем, новият вирус поставя обществото в изпитание – социално, икономическо и емоционално. Затова е много важно как се отразявa, как се поднася информацията. Винаги трябва да имаме и критичен поглед, както и различни гледни точки, но те трябва да са представени обективно. Тези правила следваме в новините на Bulgaria ON AIR.
Къде е мястото на добрите новини?
Във всяка емисия. Поне при нас в Новините ON AIR. Винаги се стремим да намираме място за добрите новини и да ги съобщаваме. В ситуация на извънредно положение са по-малко, но са между нас. Стремим се да показваме на нашата аудитория, че доброто е навсякъде, то зависи от нас и мястото му е в живота на всеки.
Знаем вече за личната хигиена, но колко важна е медийната такава?
В България има журналисти, които си вършат работата съвестно и отговорно, но много често отнасят негативите от злоупотребата със свободата на словото от други свои колеги. Все пак ясно и точно е записано в Етичния кодекс на българските медии, че медиите имат както свободи, така и отговорности, както права, така и задължения. Оттук нататък поведението на всеки журналист е въпрос на професионализъм и лична отговорност.
Вие самата как успявате да не се поддавате на безпокойството и слуховете?
Работя като журналист повече от 10 години, научила съм се да бъда професионалист. Признавам, че самата аз съм много емоционална като човек, в същото време съм и майка – да се тревожа е неизбежно. Когато съм пред камерата обаче, тревогите остават назад, защото тогава моята задача е да съобщя новините, независимо какви са те.
Цялото интервю може да прочетете на webcafe.bg
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)