Сега четете
Обществените медии не бива да бъдат инструмент в ръцете на политиката

Обществените медии не бива да бъдат инструмент в ръцете на политиката

Фондация „Конрад Аденауер“ изследва медийната среда в Югоизточна Европа

Стълб на демокрацията върху разклатен терен“ – така се нарича книга на Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“, която прави обзор на състоянието на обществените медии в Югоизточна Европа.

„Опитът ми в продължение на една година в региона (нашата програма работи с десет държави – от Хърватия до Молдова), ми показва, че положението на обществените радиа и телевизии е тежко и тревожно“, коментира пред „Хоризонт“ Хендрик Ситиг, ръководител на Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“ за Югоизточна Европа. Самият той има 15-годишен опит в обществена медия

Медийната програма на фондацията бе съорганизатор на международна медийна конференция в Загреб, на която бе обсъдено състоянието на обществените медии – между недофинансирането, политическия и икономически натиск и увереността на гражданите, че свободата на медиите е част от фундаментите на демокрацията.

„За в бъдеще две неща са важни за реформите. Първо: подборът на контролните органи, които отговарят за избора на генералните директори. И второ: финансирането. Това са главните елементи, които могат да направят обществените медии независими“, подчерта Ситиг в предаването „Хоризонт до обед“.

Хендрик Ситиг с изследването за медиите в Югоизточна Европа

Хендрик Ситиг с изследването за медиите в Югоизточна Европа

Огледало на обществото

Според Хендрик Ситиг, контролиращият орган трябва да бъде огледало на обществото.

„Такъв е германският опит. Той не бива да се оставя да попада под политическо влияние, не бива да бъде избиран от парламента, а трябва членовете му да бъдат посочвани от важни обществени организации в страната. Ще го кажа съвършено ясно: обществените медии не бива да бъдат инструмент в ръцете на политиката.“

Виктория Цар от Университета в Загреб посочи в анализа си по време на конференцията, че хърватските медии се намират „в правителствена прегръдка“.

Вижте и

„Няма качествени програми например за журналистически разследвания. Няма и журналисти на Хърватската телевизия в големите форуми за разследваща журналистика по света, като този в Хамбург“, допълни тя.

Въпросите на хората

Да се осигури редакционната независимост на журналистите в обществените медии е най-важната задача пред тях, смята Жан-Филип Детендер от ръководството на Европейския съюз за радио и телевизия. По думите му, тези медии трябва да задават въпросите, които хората си задават в опит да разберат и осмислят процесите в обществото. „Да информират качествено и в дълбочина, като не се съобразяват с политическия натиск, с тесните частни интереси на отделни бизнеси.“

Според Детендер независимостта на обществените медии е ключова за модерните общества и за модерната демокрация.

В журналистиката всички въпроси са ясни и те ще останат такива до края на света, казва Боро Контич, журналист ветеран от Босна и Херцеговина и директор на Медийния център в Сараево. „Винаги ще трябва да проверяваме източниците си, да следим къде излизат и къде не излизат сметките на властимащите, да показваме това, което някой иска да скрие. Въпросът на въпросите е как отразяваме в репортажите си хората, които се опитват да ни „стъпват по главите“, как отразяваме хората с власт.“

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре