Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Има ли криза в патриотизма след сътресенията при Патриотите. Темата в предаването „Денят на живо” по Канал 3 политологът Александър Маринов.
„Има криза, дължаща се на злоупотребата с думата. Т.е. тези, които са си закичили титлата „патриоти” и претендират да са единствените, не се държат като такива. Патриотизмът не означава да продаваш гражданство, да обиждаш майките на деца с увреждания. Патриотизмът означава да обичаш родината си, а това означава да обичаш и народа си“, обяви политологът.
„Има криза на употребата за патриотизма за елементарна политическа цел. За съжаление тези, които употребяват този етикет, са от ниска класа.
В България това, че си във властта, не означава, че можеш да управляваш. По-скоро означава обратното.
Трябва да погледнем програмата на правителството. И ГЕРБ и Патриотите парадираха с някои неща от програмата, но към момента не е ясно какво се случва с изпълнението ѝ. Даже Патриотите сами повдигнаха темата, че най-накрая трябва да се заемат с изпълнение на програмата.
И имаше една тема, която бе като емблема – демографската криза. Оказва се, че единственият принос за решаването на демографската криза е фабрикуването на квазибългари. Мисля, че обвиненията ще се докажат”, коментира Маринов.
„Патриот не може да бъде политически етикет. Един човек може да бъде патриот, независимо от политическата си принадлежност. Въпросът е какво правиш за страната си и за народа си”.
Могат ли и ГЕРБ да се причислят като патриоти.
„Има едно понятие – национален интерес. Всички големи държави вече говорят за национален интерес. Не говоря за крайни случаи като Америка. Но в България никой не се е намерил да говори за националния интерес и как той да бъде защитаван.
Нека тези, които се смятат за патриоти да кажат какъв е интересът на България.
Разбира се, има една част от хората, които са склонни да мислят радикално, но основната част от обществото може да прокара една разумна граница между патриотизма и стремежа да откриваме враг сред другите. Така че този словесният патриотизъм, логореята на патриотизма се сблъсква с реалната политика”, каза той.
Маринов коментира и скандала в ДАБЧ.
Това е огромен политически скандал, защото тази агенция е сърцевина на патриотите. И точно в тази сърцевина, при най-свидното има скандал. И Симеонов и патриотите няма да се измъкнат. Отлагането на оставката само усложняват нещата”, каза политологът.
Вижте още интервюта и коментари!
Кои обаче могат да бъдат новите патриоти – може би Слави Трифонов или Мая Манолова.
„Не смятам, че шоу патриотизма е още на мода. Минаха тези времена. Не трябва обаче да пренебрегваме новата вълна, която е реакция обратна на глобализма. Корените на това явление не са изкуствени и не са шоу. Затова не могат да бъдат решени от шоумен. Защото наистина има една граница, която трябва да бъде очертана – граница на националните интереси”, каза още Маринов.
Според него не е задължително алтернативата на сегашните политици вече да се е появила и според него може тепърва да възникне. За целта даде пример с испанската партия „Подемос”, която само три месеца след формирането си вкара депутати в Европа, както и с Доналд Тръмп.
„Ако ние като народ не можем да излъчим алтернатива, значи сме достойни за най-лошата си съдба. И аз не смятам, че няма алтернатива”, обобщи Александър Маринов.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)