Съветът на Европа ще разгледа по-обстойно спорния референдум за конституционните промени в Турция и действията на президента Реджеп Тайип Ердоган срещу опозицията.
Във вторник Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) в Страсбург гласува с огромно мнозинство за предприемането на разследване срещу Турция и поставянето й под наблюдение, съобщава германският национален ежедневник Die Zeit, цитиран от агенция Фокус.
Възобновяването на мониторинга в страната ще позволи на двама наблюдатели да пътуват редовно до Турция, за да проверят доколко са спазвани на правата на човека и върховенството на закона.
Резолюцията бе приета с оглед на продължаващото извънредно положение в Турция, колективните уволнения на държавни служители като учители, учени и съдии, а също и многобройните арести на депутати и журналисти. Гласуването първоначално трябваше да се проведе през януари – преди референдума за конституционна реформа.
Турция бе поставена под наблюдение в периода 1996-2004 г. След отмяната на смъртното наказание в страната процесът бе прекратен. След неуспешния опит за преврат от юли 2016 г. обаче Ердоган многократно повдигна въпроса за повторното въвеждане на крайната наказателна мярка. В сила остава и извънредното положение в страната, което позволява на управляващите да налагат решения, заобикаляйки парламента.