Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
През 1995 г. ЮНЕСКО обявява 23 април за Международен ден на книгата и авторското право.
Датата е избрана не случайно. На 23 април са се родили и/или починали големи писатели като Уилиям Шекспир, Мигел де Сервантес и Владимир Набоков. Вероятно идеята за отбелязването на подобен празник е вдъхновена и от каталунската традиция на 23 април да се подарява книга.
Целта на Международния ден на книгата – наред с инициативи като буккросинг, „Голямото четене“, „Малкото голямо четене“, „Походът на книгите“, изграждането на къщички за книги, създаването на онлайн медии и много други – е да насърчи четенето и книгоиздаването.
Титлата „Световна столица на книгата“ се присъжда от ЮНЕСКО за пръв път през 2001 година на Мадрид и оттогава всяка година един световен град получава това звание заради отдадеността си на каузата на книгата, четенето, създаването и достъпа до книгите – чрез библиотеки, книжарници, издателства, образователни институции и всички дейности, свързани с това чудо на човешката цивилизация.
През 2017 година за Световна столицата на книгата е избрана столицата на Гвинея Конакри.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова обяви гръцката столица Атина за Световна столица на книгата за 2018 г.
По повод Маратона на четенето и Международния ден на книгата – 23 април, Регионална библиотека – Кърджали проведе редица инициативи, свързани с четенето. В продължение на 20 дни местни автори и общественици четоха приказки на деца от детските градини в града. На 6 април йовковци се срещнаха с лауреата на Национална награда за детска литература „Петя Караколева“ Юлия Момчилова. Родители четоха приказки на своите деца в детски отдел на библиотеката. На 21 април пък се проведе вечер с героите на Рик Диърдън под надслов „В света на Пърси Джаксън“.
Програмата продължава на 26 април, когато детската писателка Мария Маринова ще гостува на ученици в СУ „П.Р.Славейков“. На 27-ми ще бъде финалът на фотоконкурса „#Четене“ за ученици. Целта на конкурса е да популяризира книгите, четенето като дейност и библиотеките.
През утрешния ден малките поети от Поетичен клуб „Вдъхновение“, с ръководител Божидара Ангелова, по традиция ще отпразнуват Световния ден на книгата с тяхната авторска театрално-поетична продукция „Приказ… тра-ла-ла-лки от големи за малки“. Те са поканили най-малките в училище, за да се забавляват заедно в света на приказките, които ще преразкажат по свой собствен начин.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)