Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Какво е барок, как звучи валдхорната, можеш ли да свириш на тромпет, ако са ти паднали млечните зъби – предстои да разберем
Музикалната образователна програма на БНР 2016/2017 г. започна със среща на деца и ученици със световноизвестната българска композиторката Добринка Табакова. Пред малчуганите тя разказа как като дете е започнала да свири на пиано и да композира, а симфониците на БНР под диригентството на Росен Гергов изпълниха предпремиерно нейната сюита „Тракия“. Днес в 19 ч. е другата среща от Музикалната образователна програма. В емблематичното Първо студио на БНР музикантите ще представят пред деца, ученици и студенти инструменти и ще демонстрират как звученето им се вписва в оркестъра.
Определени са и датите за следващите срещи – на 17 ноември, 15 декември, 12 и 26 януари, 23 февруари, 9 и 23 март, 6 април, 18 май и 8 юни 2017 г.
От 2011 г. стотици деца, ученици и студенти са се срещнали с музикантите на Симфоничния оркестър на БНР. Програмата е съобразена с възрастта на младите слушатели. За тях е най-вълнуващо да докоснат инструментите и дори да свирят – за предпочитане на тимпаните или на арфата. А световноизвестните музиканти от Симфоничния оркестър на БНР им показват и обясняват. От тази година в програмата участват и музикантите от Оркестъра за народна музика на БНР, и хористите от Смесения хор на БНР, и Детския радиохор. Оркестърът за народна музика пък представя типичните инструменти и характерните особености на различните фолклорни области, а диригентът Димитър Христов увлекателно разказва за красотата на автентичния фолклор.
***
РАДИОТО Е ДОМАКИН НА ЕВРОПЕЙСКИ ОРКЕСТРОВ фОРУММост между оркестровото изкуство на Изтока и Запада в Европа ще бъде регионалната среща на Европейския оркестров форум, организирана от Българската асоциация на работодателите в културата и Българското национално радио днес и утре. Работната среща ще постави началото на балканско-европейски диалог за оркестровото дело. Тя има приложнообучителен характер. Основните теми са „Празен ли е портфейлът?“, „За кого свирим?“ и „Пътуване към бъдещето“. Освен европейски експерти от Великобритания, Полша и Финландия, гости ще има от Румънското национално радио, от Радиото и телевизията на Сърбия, от Македонската филхармония и Черна гора. „Ще осъществим видеоконферентни връзки с големи диригенти и мениджъри на оркестри от Брюксел, Виена, Париж, Екатеринбург и Будапеща, обясни Момчил Георгиев, член на УС на БНР. Очаквам да се включат български музиканти и шефовете на Асоциацията на европейските фестивали и на Световната федерация на музикантите. Така в конференцията ще участват много повече хора, отколкото могат да дойдат в София.“
Дата: 28.10.2016 00:01
Източник: Дума – стр. 16
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)