Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Съдебни репортери от десет медии подадоха жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу новите правила, които водят до заличаване на ключови данни в съдебните актове на същия съд.
Делото ще се води от Програма “Достъп до информация“, а жалбата е подадена от името на журналисти от БНР, БНТ, бТВ, „Дневник“, „Капитал“, „Mediapool“, “Правен свят”, Нова телевизия, „Сега“ и „Съдебни репортажи“.
Дълги години сайтът на ВАС беше пример за прозрачност и лесен достъп. Той бе създаден по време на председателстването на Константин Пенчев, който сега е конституционен съдия. С новите правила на Георги Колев започна заличаване на огромен обем информация.
Вече не са достъпни имената на жалбоподателите не само на физическите лица, но се заличават и наименования на държавни органи и търговски дружества. В крайния си вид публикувана информация изглежда нелепо.
Беше спряно публикуването на документите по делата, включително и на жалбите срещу административни актове.
„Отделни текстове от наредбата (за заличаване на данните) са в противоречие с разпоредби на конституцията и Европейската конвенция за правата на човека, гарантиращи правото на всеки да търси, получава и разпространява информация. Необоснованото и широко формулирано ограничаване на съществувалата доскоро публичност на информацията, свързана с делата по описа на ВАС, представлява по същността си форма на цензура“, заявява адвокат Александър Кашъмов в жалбата до ВАС.
Той напомня, че чрез публикуване на данните по делата се е осъществявала прозрачността и отчетността на правораздаването.
Журналистите изтъкват пред ВАС как съдът в Страсбург спазва правилото за публичност на информацията: „В заглавията на делата се посочва фамилията на жалбоподателя, като заличаване се предприема само по изключение, по молба на жалбоподателя и след преценка от председателя на съда, че такава защита е необходима. А в придружаващите съдебната електронна папка документи за жалбоподателите физически лица фигурират трите имена и датата на раждане“.
Според Европейската конвенция за защита правата на човека защитата на личните данни се определя от обхвата на защитата на личния и семеен живот, т.е. няма никава нужда от заличаване на данни на институции и форми.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)