Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Турският сайт Хабер Гюндже, цитиран от „24 часа“ публикува списък с имена на 143 български граждани със забрана да влизат в Турция. Те са политици, духовници, настоящи и бивши кметове, както и настоящи и бивши общински съветници. Сред имената са Ахмед Доган, Делян Пеевски, Юнал Лютви, Осман Октай, Емел Етем, Мехмед Дикме, Четин Казак, бургаските политици Несрин Узун и Дурхан Мустафа, както и бившият мюфтия Недим Генджев. Списъкът, който пусна турският сайт Хабер Гюндже с имена на 143 български граждани със забрана да влизат в Турция, е абсолютно фалшив. Това обясни пред „24 часа“ лидерът на НПСД Корман Исмаилов, който според опозиционната медия е също със забрана да влиза в страната. „В списъка има и починали хора. Той е подхърлян от миналата година в Турция, но е фалшив“, категоричен е Исмаилов.
Трима висши чиновници ще загубят постовете си, а Националната компания „Стратегически инфраструктурни проекти“ ще бъде закрита, пише СТАНДАРТ. До дни ще бъде уволнен и шефът на управителния съвет на компанията Асен Антов и двамата му заместници. Причината са търговете за строителство на отсечки от магистрала „Хемус“, спрени от премиера. Двете поръчки са оскъпени с общо 150-200 милиона лева.
Социалното ведомство е отделило 720 000 лева за десет луксозни автомобила. С тях ще се возят служителите на ведомството, но не и министърът, информира „Всеки ден“. Новите возила трябва да заменят купените през 2009-а година. Според детайлите на обществената поръчка само няколко марки отговарят на критериите, но само два модела на цената. Освен голяма мощност, социалното министерство има и високи изисквания за разход на гориво. А двете компании-фаворит в момента се разследват в САЩ и Европа за вредните емисии, отделяни от техните двигатели. От министерство обаче държат да купят кола автоматик с 6-степенна скоростна кутия, четири по четири и задължително черен металик. Кандидат-доставчиците получават допълнителни точки при система за разпознаване умората на водача, фарове би ксенон и старт-стоп система.
Половината от сиренето и кашкавала на пазара са имитации. В тях има много малко мляко и предимно растителни мазнини, твърди ТРУД, като цитира председателя на Асоциацията на млекопроизводителите в България Димитър Зоров. Бизнесът предлага у нас да се забрани производството на имитиращи продукти, а сиренето и кашкавалът да се правят само от мляко, допълва вестникът. Фирми препакетират гауда и евтини сирена от Европа, които предлагат за български кашкавал, обясни още Зоров. Това е стока, която няма къде да се продаде в Европа защото е с ниско качество или липсва пазар за нея заради руското ембарго. За да я изхвърлят, чуждите компании трябва да платят на екарисажи, затова предпочитат да я продадат на външни пазари.
2015 година е била най-силната на пазара на труда от началото на кризата, сочи изследване на Института за пазарна икономика, цитирано от 24 ЧАСА. Броят на заетите се е увеличил с над 50 хиляди през миналата година, а коефициентът на заетост се е покачил с 1,1 на сто до 49,1 на сто от хората на възраст над 15 години, сочи вестникът във водещия си материал.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)