Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Децата трябва да се научат на отговорност, категорична е топ радиоводещата
Евелина Павлова е един от най-известните гласове в родния радиоефир. След шестгодишно отсъствие тя се завърна във FM+ с предаване за бизнеса, в което кани млади иноватори, откриватели и бизнесмени. Отделно в събота води детско предаване, в което пуска приказки, детски песнички, кани специалисти в областта на детското възпитание.
– Съществува ли такова нещо като детско възпитание или всяко дете се ражда със своя характер?
– И двете са верни. Децата са личности и носят своя индивидуланост, емоционалност. Ние като родители им помагаме да вървят в една или друга посока и да се изправят, когато паднат. Най-важното според мен е да отделим време, за да ги опознаем. Повечето родители си мислят, че децата са техни копия и ги натоварват със своите нереализирани мечти. Надявам се да имам кураж не само на думи да позволя на своите деца да бъдат, каквито поискат. И да им помагам, доколкото мога.
– Какво от възпитанието на твоите родители прилагаш сега в отношението към децата си?
– Най-ценните за мен уроци от моите майка и татко са бъда толерантна, учили са ме на уважение, защото само да обичаш не е достатъчно, ако не уважаваш другите; да ценя изкуството. Майка ми четеше древногръцки легенди за лека нощ. И ме учеше да живея с музиката.
– Какво е най- важно за детето през тези прословути първи седем години?
– Не са достатъчни само седем години. С това работата ни не свършва. Психолозите смятат, че е важно да ги научим да са отговорни. Според един от най-интересните хора, които съм срещала през живота си, беше по време на обучение в Сиатъл, най-важно е да ги научим да вярват в себе си. Те мога всичко, стига да поискат. За целта се опитвам да казвам „не” много рядко.
– Какво ще кажеш на семействата, които отказват да раждат повече деца, повлияни от икономическата ситуация в страната?
– И двете си деца родих в момент, когато си мислех, че съм стъпила на здрава почва, а после се оказа подвижен пясък. Това не ми попречи да ги гледам спокойно и с любов. Иначе е въпрос на личен избор и на това да намериш верния човек.
– В радио FM+ водиш диаметрално различни предавания – семейно и бизнес предаване. Как успяваш да събереш сили и емоции в две толкова различни предавания?
И най-сладкото – заедно с Мартен правим още и меломанското предаване Musicology от 16 до 18. Това може би са най-зареждащите часове от деня. Вижте, хората имат различни лица, интереси, занимания. Аз представям хора, които имат собствен бизнес, в същото време свирят в група и вечерта се прибират при децата си. Аз също живея така. Имам собствена онлайн детска медия – Radio Family, водя предаване по Радио ФМ+, и преди всичко съм майка. Същото правя и в ефир. Животът ни е многообразен.
– Защо прояви интерес към една малко или много мъжка тема: иновациите в бизнеса?
– А защо да е мъжка? Значи аз съм мъжко момиче! Аз самата преди две години инициирах един предполагаем иновативен проект – радио, което се прави от деца, и е за деца. А пък заедно с приятели и колеги от телевизията стартираме една видео поредица за предприемачи CityZen. В момента работя по много интересен за мен, отново интернет базиран, проект, който е адресиран към тийнейджъри. Винаги съм обичала „новото начало”. Има много хора в България, които правят пробиви в сферата, в която работят. Смятам, че трябва да се говори за тях.
– В темата на бъдещето и иновациите, как ще се развие радиопрограмирането в следващите 10 години?
– Все повече в дигитална среда. Медиите стават мултимедии. Радиата са в социалните мрежи и имат канал в YouTube.
– Има ли млад иноватор, който да те е впечатлил в последно време и за когото може да кажеш: това е човек от бъдещето?
– Всеки, който е решил да направи крачка напред , вече е стъпил с единия крак в бъдещето. Впечатляват ме хора, които се занимават със социално предприемачество. В „Часът на идеите” всички гости имат вдъхновяващи истории.
– Липсва ли ти тв ефира?
– Обичам и телевизията, разбира се. „Аз обичам България” беше много смислено и добро предаване. То ми липсва, да!
– Какво е специалното да си в радиоефир и защо това става вирус за всеки, който го е опитал?
– Музиката!
Ани Романова, Nbox
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)