Европейският регламент, който дава “правото да бъдеш забравен” рискува да бъде инструмент в ръцете на репресивни правителства и да им помогне да контролират интернет, предупреждава изпълнителният директор на Google Лари Пейдж, цитиран от The Guardian. В интервю с Financial Times Пейдж посочва, че новото правило, което принуди Google да създаде интернет платформа за искания за отстраняване на резултати на търсения, ще навреди на младите технологични компании.
Той признава, че най-голямата търсачка е била неподготвена за решението на Европейския съд. “Правилото ще бъде използвано от други правителства, които не са толкова прогресивни, колкото е Европа, за да правят лоши неща”, подчертава Пейдж. Google винаги се е съпротивлявала на действия, които според нея биха ограничили пълната интернет прозрачност, като участва и в дебата за запазване на неутралността на глобалната мрежа, но изпълнителният й директор казва, че той и компанията му вече са по-отворени към дискусия за постигане на баланс.
Лари Пейдж заявява, че реагирането на искове за отстраняване на информация не е нещо ново за Google, имайки предвид премахването на линкове към материали, злоупотребяващи с деца и съдържание, нарушаващо авторски права. Според него обаче малките компании може да имат трудности да реагират, тъй като това ще заплаши оцеляването и иновативността им. Балансът между отстраняването на линкове за обикновените потребители и за публични фигури е ключов, смята Пейдж