Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Днес внесохме предложение руското ядрено оборудване на площадката на АЕЦ „Белене“ (което вече не може да бъде използвано в България) да се направи опит да бъде продадено на Украйна. Това написа депутатът от “Продължаваме промяната – Демократична България” Ивайло Мирчев в своя фейсбук профил.
От пресцентъра на „Демократична България“ уточняват, че предложението за решение е внесено в деловодството на Народното събрание.
Изрично изискване е продажната цена да не бъде по-ниска от цената, на която сме го придобили – 1,2 млрд. лв., посочва още в публикацията Ивайло Мирчев.
„Поради специфичната геополитическа обстановка само една държава може да купи това оборудване – Украйна, а България е единствената страна, която може да осигури нужното ядрено оборудване за довършване на най-новата им АЕЦ“, пише депутатът.
„Ако министърът на енергетиката постигне добра сделка и успее да продаде ненужния ядрен пакет, ще сме в странната ситуация – родното руско ядрено лоби в България (щедро набутало ни неизползваемата вече руска технология) да подпомогне енергетиката на… Украйна“, смята Ивайло Мирчев.
Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев също съобщи във Фейсбук, че е внесъл с колеги Решение на Народното събрание да възложи на министъра на енергетиката да проведе преговори с Украйна за продажбата на оборудването за Белене. „Цената е предмет на договаряне, но не може да бъде по-ниска от тази, която България е платила за въпросното оборудване – почти 1,2 млрд. лв.“, пише също Добрев. Според него Украйна е единственият купувач на света за нашето оборудване, а ние за тях сме единственият продавач.
Под предложението се подписаха и колеги от „Демократична България“, ДПС и дори „Продължаваме промяната“, отбелязва още Делян Добрев.
Цялото оборудване в АЕЦ „Белене“ е в добро състояние и е годно за експлоатация, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов през май т.г. Христов инспектира площадката и оборудването в АЕЦ „Белене“.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание