Сега четете
Мария Габриел с номинации в кабинет с мандата на „ПП – ДБ“

Мария Габриел с номинации в кабинет с мандата на „ПП – ДБ“

Мария Габриел от ГЕРБ-СДС е номинирана за вицепремиер и министър на външните работи в правителство на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ГЕРБ-СДС с втория мандат.

 

Габриел беше номинирана от ГЕРБ-СДС за министър-председател, но на 22 май върна на президента Румен Радев неизпълнен първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Няколко часа преди това Габриел и номинираният за министър-председател Николай Денков от ПП-ДБ дадоха съвместно изявление в Народното събрание. Денков съобщи, че Националният съвет на ПП е обсъдил да бъде предложено правителство за 18 месеца, като в първите девет месеца министър-председател ще бъде Денков, а вицепремиер и външен министър Мария Габриел, за следващите девет месеца премиер ще бъде Габриел, а Денков – вицепремиер.

 

Мария Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. През 1997 г. завършва Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. През 2001 г. придобива бакалавърска степен по „Български и френски език“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, през 2003 г. завършва магистратура по „Сравнителна политика и международни отношения“ в Докторската академия по политически науки в Бордо, Франция. От 2004 г. до 2008 г. Мария Габриел работи като асистент научен изследовател в Института по политически науки в Бордо.

 

От 14 юли 2009 г. е Мария Габриел е член на Европейския парламент от ГЕРБ в състава на Групата на Европейската народна партия (ЕНП). На 4 юни 2014 г. е избрана за заместник-председател на групата на ЕНП в Европейския парламент, който пост заема до 16 юли 2017 г. В Европейския парламент Мария Габриел е била член на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, Комисията по външни работи, Комисията по правата на жените и равенството между половете, Подкомисията по правата на човека. Пет пъти е била ръководител на делегации на Европейския парламент за наблюдение на избори – в Танзания, Судан, Нигерия, Сиера Леоне и Йордания, и седем пъти е била наблюдател в мисии на Европейския парламент за избори – в Хаити, Чад, Киргизстан, Того, Бурунди, Буркина Фасо, Уганда.

 

Като евродепутат два пъти Мария Габриел печели наградата „Евродепутат на годината“ на списание Parliament Magazin, която се присъжда на евродепутати като признание за постижения в дадена област, които имат пряко отражение върху живота на европейските граждани. През 2013 г. е удостоена с отличието в категорията „Равенство между половете“, а през 2016 г. – в категория „Развитие“. За приноса ѝ за равенството между половете и правата на жените през 2015 г. Мария Габриел получава наградата „Евродепутат, защитник на социална кауза“ на Европейската асоциация на агенциите по комуникации.

 

На 19 октомври 2012 г. Мария Габриел е избрана за заместник-председател на Европейската народна партия (ЕНП) – Жени. На 21 ноември 2019 г. е избрана за първи заместник-председател на Европейската народна партия (ЕНП).

 

От 7 юли 2017 г. до 1 декември 2019 г. Мария Габриел е еврокомисар за цифровата икономика и общество в Европейката комисия с председател Жан-Клод Юнкер. От 1 декември 2019 г. тя е еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта в Европейската комисия с председател Урсула фон дер Лайен.

 

За работата си като еврокомисар Мария Габриел е удостоена с множество награди. На 15 юни 2018 г. получава италианската награда „Златна ябълка“ на фондация „Мариса Белисарио“ за върхови постижения на жените. На 18 юни 2019 г. е удостоена с френския медал „Бомарше“ на Дружеството на авторите и композиторите в областта на драматичното изкуство за приноса ѝ в защита на интересите на европейските творци чрез инициативи и политики на ЕС, сред които и приемането на Директива за авторското право и създаването на онлайн каталог на европейските филми.

 

Вижте и

На 19 декември 2018 г. Мария Габриел е отличена в категорията „Талант в политиката 2018“ в ежегодния френски конкурс „Жени с влияние“. Наградата се присъжда на доказали се в своята област жени от различни сфери на политическия, икономически и обществен живот, спорта и медиите. „Приемам тази награда като признание за свършеното през годините и за изграждането на една приобщаваща, динамична и иновативна цифрова Европа. Тя е признание и за всички жени, ежедневно работещи като едно цяло, във всеки сектор на икономиката и обществото, за успешна и справедлива Европа“, казва Мария Габриел по повод връченото ѝ отличие.

 

Мария Габриел е организирала редица конференции в България и в Европейския парламент по различни въпроси от европейския дневен ред. През 2012 г. организира обществен дебат за „Дунавската стратегия“ като възможност за изграждане и укрепване на регионите в Европа. През 2015 г. и 2016 г. организира провеждането в Европейския парламент на Европейска седмица на пчелите и опрашването, като поставя началото на Европейски форум на пчеларите и земеделските стопани. През 2017 г. по нейна инициатива в училищата започва национална кампания „Медена закуска“ за популяризиране на приноса на пчелите за биоразнообразието и ползите от консумацията на мед и пчелни продукти.

 

Има много инициативите, насочени към младите хора. В България има разкрити европейски информационни центрове – два в София, Благоевград, Русе, Бургас и Сливен, в които се организират обучения, презентации, кампании, запознаващи младите хора и всички останали граждани с предимствата от членството на България в ЕС. По нейна инициатива ежегодно от 2012 г. в България се провежда конкурс за ученици на европейска тематика, а от 2015 г. в навечерието на 24 май се организира национална кампания „Читател на годината” заедно Българската библиотечно-информационна асоциация и Столична библиотека.

 

С цел да се популяризира четенето и да се помогне на младите хора да открият богатството на европейската литература на 27 март 2023 г. за първи път в страните на Европейския съюз по инициатива на Мария Габриел е отбелязан Ден на европейските автори, като целта е да се покаже, че четенето е начин за развиване на умения, за формиране на нови знания, за опознаване на света и на нашето уникално европейско културно многообразие. В този ден 1100 училища в цяла Европа, от които 246 в България, писатели и ученици четат откъси от любими европейски книги.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре