Сега четете
Проф. Чуков: Биткаджията Ердоган губи от невероятното разделение в Турция

Проф. Чуков: Биткаджията Ердоган губи от невероятното разделение в Турция

Президентът на Турция ще стане ясен след балотаж между Реджеп Ердоган и Кемал Кълъчдароглу на 28 май.

„Всичко е възможно, става въпрос за 4 пункта.

Макар и съвсем формално тези проценти да изглеждат много силно преодолими, в момента се правят последни анализи кой какво очакваше да получи.

Партийните централи много добре трябва да си направят сметката, така че не само да привлекат гласовете на третия кандидат, но и на негласувалите и гласовете на опонентите си“, коментира арабистът и международен анализатор проф.

Владимир Чуков пред „България сутрин“.

По думите му „късо съединение“ за опозиционния кандидат е била невъзможността да вземе от гласовете на националистите и на кюрдите. Проф. Чуков подчерта, че голяма част от националистическите гласове са отишли при третия кандидат – Синан Оган.

Ердоган не успя на първия тур, гласовете на Синан Оган решават балотажа

„Кюрдите, които в миналия парламент имаха 12 пункта, сега имат 9, не само националистите, но и кюрдите бягат. Турция е в безпрецедентна ситуация – за пръв път Ердоган не успява на първия тур да победи своя съперник. Това показва невероятно разделение в турското общество“, заяви арабистът.

Пред Bulgaria ON AIR той посочи, че на Ердоган не са му достигнали няколко десетки хиляди гласа. Определи го като „голям изборджия и биткаджия“, но явно похватите му от предните избори „не вървят“.

„Ще трябват много усилия срещу опозицията, която запазва сериозни позиции в големите градове – Истанбул, Анкара, Измир. Тежка дилема ще има пред следващия президент за обединението на двете маси“, убеден е проф. Чуков.

Вижте и

Международният анализатор уточни, че турците в България традиционно са гласували за опозицията, макар и по-малка част от имащите право на глас да са отишли до урните.

Байдън очаква с „нетърпение“ да работи с този, който спечели изборите в Турция

„В чужбина може би има лек спад сред привържениците на Ердоган в Германия, Франция, Белгия, Нидерландия. Не са резултатите от 2014 г. – при 60% подкрепа тогава, сега са 51%. В същото време нашите изселници в европейската част на Турция са традиционно бастион на опозицията“, допълни арабистът.

Той е категоричен – ако Ердоган бъде сменен, най-важното е Турция да остане стабилна, да има демократични принципи и поне желание да продължат към присъединяването в ЕС.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре