Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Разследването ще бъде обективно и ще бъдат изследвани всички възможни версии, каза пред журналисти следовател Мариан Маринов, говорител на Националната следствена служба (НСлС), по повод казаното от депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Атанас Атанасов, че има очевидни факти на инсценировка. Той и говорителят на главния прокурор Сийка Милева дадоха подробности за вчерашния инцидент, при който взривно устройство избухна в близост до автомобил на главния прокурор Иван Гешев по пътя София – Самоков.
Щателно беше обследван всеки сантиметър около мястото на епицентъра на взрива, както и по цялото асфалтово покритие и от другата страна на пътя, каза Маринов. Беше претърсено много детайлно за всякакви следи и веществени доказателства, добави той.
Назначена е техническо-взривна експертиза, която ще даде отговори на въпросите за вида взривно вещество, вида на взривното устройство, как е бил задействан взривът, количеството на взрива, неговия тротилов еквивалент и евентуално произхода, обясни следователят. Той посочи, че е извършен и оглед на автомобила, с който се е движил главният прокурор Иван Гешев.
Казаното вчера е по предварителна преценка. Говорим за преценка, а не за заключение от експертиза, отговори Маринов на въпрос на БТА възможно ли е тротиловият еквивалент на бомбата да е различен от три килограма. БТА припомня, че вчера заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов заяви, че бомбата е била с голям тротилов еквивалент, не по-малко от 3 кг тротил, по първоначални мнения на експертите. Когато се направи експертизата, това ще може да бъде посочено с конкретни числа, каза днес Маринов и добави, че ще бъдат ползвани специалисти и от други държави, ако се наложи.
Има образувано досъдебно производство за престъпление по член 108 от Наказателния кодекс за тероризъм, каза Сийка Милева и добави, че повече от 15 часа се извършва огледът на мястото на избухналото взривно устройство. По делото, най-вероятно, ще бъдат привлечени международни експерти, съобщи Сийка Милева.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание