Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
В Брюксел в понеделник ще се състои нов рунд от преговори между Белград и Прищина. Целта на срещата е двете страни да приемат европейското предложение за нормализиране на отношенията, заяви посредникът в диалога Мирослав Лайчак. Той изтъкна, че няма време за пилеене и че тази година е решаваща, тъй като идната година и в Европа, и в Америка има избори. Планът, за който ще се разговаря в понеделник, не е временно решение, а ще стане задължителен за двете страни, заяви Лайчак.
Ако Сърбия и Косово приемат подкрепяния от ЕС и САЩ план за нормализиране на отношенията в понеделник, това де факто ще означава взаимно признаване, заяви високопоставен служител на ЕС в петък, цитиран от агенция Хина.
След продължила месеци пауза сръбският президент Александър Вучич и косовският премиер Албин Курти ще се срещнат в Брюксел на 27 февруари, за да обсъдят плана за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия.
Сърбия не признава независимостта, която нейната бивша южна провинция Косово обяви през 2008 г.
Говорейки при условие за анонимност, високопоставеният служител на ЕС каза, че очаква Вучич и Курти да приемат плана и срещата в понеделник да не се занимава със съдържанието, а с изпълнението на документа.
Мнозина казват, че приемането на предложението означава фактическо признаване и това е така, каза дипломатът.
Приемането на предложението, добави той, означава съгласие да се осъществи ангажиментът за създаване на Съюз на сръбските общини в Северно Косово, което е основното искане на Сърбия за възобновяване на преговорите с Косово.
След дългогодишните опити като част от диалога между Сърбия и Косово за нормализиране на отношенията, които постигнаха много скромен напредък, Германия и Франция стартираха инициатива, подкрепена от Съединените щати и Европейския съюз, за постигане на напредък на този фронт възможно най-бързо в контекста на войната в Украйна.
Срещите, проведени през последните няколко години, бяха предимно за решаване на кризи, каза дипломатът и добави, че сега подходът е насочен към нормализиране на отношенията, което прави срещата в понеделник различна от предишните.
Има видими опити на Русия да разубеди Сърбия да приеме плана, но президентът Вучич намекна, че руският натиск няма да му повлияе, каза още дипломатът.
Германско-френската инициатива доведе до проект на споразумение, чиято същност е взаимното признаване на документи, печати, паспорти, лични карти и национални символи.
Очаква се Сърбия да не блокира членството на Косово в международни организации и от двете страни се очаква да развиват добросъседски отношения, основани на равни права. Очаква се Косово да осигури подходяща степен на самоуправление за своята сръбска общност и да формализира специалния статут на Сръбската православна църква. Очаква се също двете страни да открият дипломатически представителства в двете столици.
Източник БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание