Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Ниските изкупни цени на млякото в България принудиха много животновъди да излязат на протест в Хасково. Но докато в останалата част на страната са недоволни от положението с млякото, в Драчево, Михаил Михайлов успява да прескочи проблемите на сектора. Михаил Михайлов по образование е животновъд, който отглежда във фермата си 70 крави за млекодобив. За това как се справя в бранша и как постига печалбите си, Михаил Михайлов коментира пред БНР – Бургас:
„Доволен съм от избора, който направих, а именно да затворя цикъла на производство. Произвеждам си всичко и го предлагам на пазара.“
Но с това идват и други проблеми, отбелязва той:
„Не успявам напълно да задоволя пазара и затова трябва да увеличавам кравите. Все пак съм доволен за сега.“
Михаил Михайлов коментира, че свободният пазар и несъществуващият регулатор на процесите от страна на държавата са главните фактори за сложната ситуация с изкупната цена на млякото.
Голяма част от мандрите в България започват все повече да изкупуват мляко от Унгария, Украйна и други държави в Европа. Причини за това, по думи на Михаил Михайлов, са:
„От държави като Румъния, Украйна и Унгария качеството на млякото е много добро. Просто там са наложени и спазени стандартите за хигиена и правилно доене. Цената, доколкото знам, е около 0,90 лв. на литър на мляко.“
Михаил Михайлов заяви, че Министерството на земеделието трябва да намери начин да подобри условията за бизнес в стопанствата. След като няма законодателство което да регулира печалбите и цените от производител към търговец, няма как да се нормализира положението на животновъдите в страната.
Изкупните цени на млякото в страната все още не са стабилизирани и бъдещето на млекопроизводителите остава несигурно.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание