Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Има опит за руско влияние по отношение на ядрените технологии. Нашето решение е диверсификация и намаляване на зависимостите, каза служебният министър на енергетиката Росен Христов в ефира на Нова.
Страната ни все още е зависима за много неща от Русия по отношение на ядрената енергетика и поддържка. Санкции, които засягат възможността да експлоатиране нормално Атомната електроцентрала (АЕЦ) „Козлодуй“ са неприемливи и за нас, и за Европа, заяви Христов
Той каза, че България има запаси от свежо ядрено гориво до момента, в който трябва да започне доставка от новите ни партньори, но не е добре да бъде излагана на риск експлоатацията на централата. Едно спиране или нарушаване на доставките на ток ще има разрушителен ефект, каза енергийният министър.
По думите му с наличните запаси България може да издържи още години. В този период сме осигурили ново, свежо ядрено гориво, но, ако някой от тези доставчици закъснее и се получи прозорец без свежо гориво, ще има сериозен ефект върху страната. Например, ако спре работата на АЕЦ „Козлодуй“, около 20-30 процента от електроенергията „изчезва“, а това значи внос, покачване на цените и несигурност, обясни Христов.
Той заяви, че България сериозно стои зад санкциите и искаме те да бъдат структурирани по най-добрия начин, като са защитени българските интереси
По темата с новия списък по закона „Магнитски“ Росен Христов заяви, че с всички партньори България работи за премахването на всякакви корупционни практики. Бюджетите в енергетиката са огромни и не е изненада, че има големи интереси, коментира Христов.
Имахме информация за подобни практики и затова сменихме ръководството на АЕЦ „Козлодуй“, а тези, които се водят за най-големи борци, защитаваха старото ръководство, заяви енергийният министър. Той допълни, че имало сигнали, че Александър Николов, който бе посочен в списъка на САЩ, се опитва да прокара руско влияние.
Източник БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание