Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Последната кафява мечка, държана в плен в Албания, беше спасена вчера от международна организация за защита на животните и ще бъде отведена в резерват в Австрия, съобщава Асошиейтед прес.
Организацията „Четири лапи“ започна пътуването с 24-годишния мечок, наречен Марк, придружен от голяма папка с документи, за да може да премине през няколкото държавни граници.
„Сигурна съм, че ако премерим пулса му сега, той ще бъде много стресиран“, казва водещият ветеринар Юлия Бонер пред журналисти и други любопитни хора, отбелязвайки, че въпреки че мечката е свикнала с присъствието на хора, „това внимание с камери и приближаващи се хора е нещо непознато за него“.
Бонер е упоила Марк, преди той да бъде вкаран във ван, с който ще бъде транспортиран до резервата Арбесбах, на 150 километра западно от Виена.
„Последната мечка, която е била държана в толкова малка клетка – ние ще го освободим днес“, казва Магдалена Шерк-Третин, координатор на „Четири лапи“.
Марк е бил държан в клетка от 120 квадратни метра в продължение на 20 години в ресторант в столицата Тирана. Няма данни как е бил заловен.
Организацията твърди, че той е бил хранен с неподходяща храна, което е причинило наднормено тегло и счупване на зъби.
„Виждаме също, че той не ходи нормално, не се държи нормално“, казва Шерк-Третин, като добавя, че те са много доволни, че собствениците доброволно са им предали животното.
В Австрия Марк ще разполага с ограждение от 2500 квадратни метра с храсти, дървета, възможност за зимен сън, подходяща храна и медицинска грижа.
Над 30 мечки, държани в плен в ресторанти и други обществени места в Албания, са били спасени от 2015 г. насам, 11 от които от организацията „Четири лапи“. Животните са прехвърлени в резервати и зоологически градини в Белгия, Германия, Италия, Гърция и Великобритания.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание