Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Летищната контролна кула София на BULATSA празнува днес десет години от пускането ѝ в експлоатация, съобщиха от Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ (ДП РВД). Проектът е финансиран изцяло със средства на ДП РВД, като всички участници в строителния процес – проектант, консултант и строител, са само български фирми. Изпълнител на проекта и строителство е „Главболгарстрой“ АД.
В основите на строежа е поставена капсула на времето с послание за бъдещите поколения. Тя съдържа две карти, една на летищния комплекс с означение на местоположението и друга на долното въздушно пространство, в което оперират ръководителите на полети, работещи на работно място „Кула“.
През 2012 г. контролната кула София спечели Националния конкурс „Сграда на годината“, в областта на инвестициите, архитектурата и строителството в България.
Всички оперативни системи и съоръжения, пряко свързани с процесите по управление на въздушното движение са двойно подсигурени с цел гарантиране на постоянно и безопасно обслужване на полетите. Кулата е уникална, както със своята архитектура, така и със сложността на внедрените в нея технически решения.
„За нас е гордост и чест BULATSA да има една от най-модерните летищни кули в Европа. Тя осигурява безопасен и експедитивен поток на въздушното движение при всякакви метеорологични условия. Честит празник колеги“, заяви Генералният директор на BULATSA Георги Пеев .
На 16 септември летище София отбеляза своята 85-годишнина, съобщиха от летището. Съвременната история на аерогарата включва изграждането на нова писта за излитане и кацане и на Терминал 2 – открити в навечерието на присъединяването на България към ЕС през 2006 г. Скоро след това новата писта е категоризирана за експлоатация при неблагоприятни атмосферни условия, а новият терминал е разширен. През 2009 г. е изграден шумозащитният екран за изпитване на самолетни двигатели, а от 2012 г. насам новата летищна контролна кула е част от съвременния пейзаж на настоящото Летище София.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание