Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Не бих казал, че битката с Ковид е спечелена, въпреки че много ми се иска, въобще не е в миналото. По време на Първата и Втората световна война огромна част от загиналите не са загинали на бойното поле, а са загинали от инфекциозни болести, така е било и с испанския грип, заяви в „Денят започва“ директорът на ВМА ген. проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
Той поясни, че страната ни трябва да е подготвена за възникването на нови пандемии, тъй като ще бъдем подложени на непознати вируси. В класация за готовността на държавите в Европа за справяне с пандемия към настоящия момент и към бъдещето – България е на предпоследно място, подчерта ген. Венцислав Мутафчийски.
„Много ме възмущаваше по време на пандемията когато с насмешка се говореше – ще ваксинират гледачи на норки, ами ще ги ваксинираме, защото норките се оказаха възприемчиви и когато отиде вирусът в норката ние не знам как може да се промени“, допълни ген. Венцислав Мутафчийски.
По думите му във ВМА е създаден диагностичен блок, който е залепен към Инфекциозната клиника.
„Създадохме съвършената клиника. Не е нужно да напуска пациентът сградата на болницата, за да се направи скенер, рентген, вирусологично изследване, включително с възможност за телемедицина. При някои инфекциозни заболявания при лечението не е нужно да преминават лекарите лично“, каза още ген. Венцислав Мутафчийски.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание