Темата „мандатност за училищните директори“ бе изтупана от праха и отново изплува на дневен ред, както винаги около избори. Този път предложението идва от депутати от „Възраждане“, след като през годините идеята е лансирана от различни политически сили.
Народните представители от “ Възраждане” вече са внесли в НС проект за промяна на Закона за предучилищното и училищно обучение /ЗПУО/ с три акцента. Първият от тях е въвеждане на мандатност на директорите със срок на мандата 5 години и неограничен брой мандати. Те настояват и за нещо, на което в момента много държат синдикатите – премахване на атестирането. Другият акцент е изискване от минимум 10г. педагогически стаж при назначаване на Началник на РУО.
Защо мандатността на училищните директори винаги буни духовете. Вероятно те са единствените несменяеми в образователната система, след като дори и ректорите имат право само на два мандата. Синдикатите, които от години критикуват несменяемостта на школските шефове, много често я наричат „феодализъм в училище“. Като минус от нея е възможността, назначен веднъж, един директор с години да е начело на училище, макар и да го ръководи некадърно, и да бъде сменян едва ли не по политически причини. Мандатността обаче няма да премахне възможността политиката и кадруването да се настанят още по-трайно в класните стаи, но за сметка на това кадърни директори няма да могат да осъществят проекти за промени в училището, ако те са дългосрочни.
Ако въобще се стигне до мандати, това трябва да е обвързано с ясни критерии – кой оценява, как оценява, каква е ролята на обществените съвети в този процес. Иначе изборът въобще няма да е измежду най-кадърните. Пък и вече видяхме едно фиаско с конкурса за директори.
Стела Стоянова, Любословие.бг
Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0