Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
„Всички ние сме подложени на системните грешки. Ние сме бушоните. Хората, особено на предния фронт, са бушоните, които горят от системните грешки, залагани през годините в здравеопазването.“
Това каза в интервю за БНР проф. Асен Гудев, председател на Дружеството на кардиолозите в България, ръководител на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Проф. Гудев отбеляза, че у нас коронавирусът се е съчетал с изключително високата смъртност от сърдечно-съдови заболявания преди този период.
„Covid е многолико заболяване, то е съдово заболяване. Предизвиква усложнения върху съдовата система, затова е мултиорганно заболяване. Не знаем точно кой ще получи усложненията, не знаем точно кой е протектиран.“
Пациентите със сърдечно–съдови заболявания са застрашени от най-тежко протичане, напомни кардиологът.
„И аз продължавам да бъда изненадан защо тези хора използват това като аргумент да не се ваксинират.“
Двете масово прилагани РНК ваксини не предизвикват тромботични усложнения, посочи специалистът.
„За да знаем точно какъв е процентът на усложненията, какви са, трябва да има много прецизна система на докладване на страничните действия, за тяхното описание. Едно е времевата асоциация, друго е да има каузалност между тези неща. В света – от Израел, от САЩ, от други страни има много прецизни наблюдения, които трябва да използваме.“
Важно е системното наблюдение на големи групи ваксинирани пациенти, подчерта проф. Асен Гудев. Той заяви, че тежки странични ефекти от ваксина не е наблюдавал.
„Вярата в теорията на конспирациите накара хората да не се ваксинират, а да вземат абсолютно недоказани медикаменти като ивермектин, белина, хидроксихророкин.“
Като проблем за страната ни Асен Гудев очерта това, че „ние лекуваме с всички възможни лекарства всички пациенти“.
„Това е друга драма в българската медицина – как да прилагаме протоколите. Не може да даваме всичко на всеки.“
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание