Сега четете
Платформа за кръводаряване помага в пандемията

Платформа за кръводаряване помага в пандемията

1ad8e56cbefdf2e99bb07af0a9b9b9d9В ситуацията с пандемията Covid 19 много полезно се оказва приложението „Дари кръв“ на Българска организация за доброволно кръводаряване . То заработи от началото на месеца.

„В Covid кризата дарителството на кръв трябва да е още по-осъзнато“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Стефка Попова, председател на Българска организация за доброволно кръводаряване.

Приложението гарантира сигурност и прекратява комерсиалното търсене и предлагане на кръв.

„Много е важно да има повече кръводарители и то в цялата страна, защото нуждата е ежедневна. В малките градове също има нужда. Около 40% от хората във възраст за кръводарители, тоест между 18 и 65 години, нямат противопоказания. Реално това са хората, които трябва да осъзнаят, че могат да даряват кръв, което всъщност е истинска привилегия.

Това означава, че здравето ти е на едно добро ниво и второ, че ти реално можеш да спасиш човешки живот. Просто от тези 40 процента трябва максимално голям брой хората да могат да дарят, но това е големият проблем, че не го осъзнават.“

С обновяването му заради Сovid-19 приложението „Дари кръв“ се приема положително от хората, посочи още Попова.

Снимка:Българска организация за доброволно кръводаряване

„Имаме повече от 200 изтегляния на самото приложение. В момента дори имаме шест актуални призива за помощ, за които търсим дарители. Хората, освен, че получават актуална информация, имат лесна връзка с нас.

Във всеки един момент те могат през приложението и през „Фейсбук“ страницата БОДК да се свържат с нас и при възникнал въпрос да се консултират дали могат да дарят кръв, дали не могат. Освен това им разяснихме достатъчно ясно, че Сovid не се предава по кръвен път, в кръвните центрове са взети необходимите мерки. Това нещо успокои и всички кръводарители.

Това са и основните страхове на кръводарители и на нуждаещи се от кръв – от заразяването и предаването на Сovid-19. Световната здравна организация обяви, че не се предава по кръвен път“, отчете председателката на Българска организация за доброволно кръводаряване.

„Работим добре не само с Националния кръвен център, с всички центрове в страната . За съжаление и като човешки капацитет по-скоро, нямат достатъчно, за да покрият нуждите. И най-вече заради това още преди самата пандемия беше много трудно организирането на изнесени акции. Сега реално са спрени в цялата страна изнесените акции. За съжаление не са достатъчно активни институциите в България по отношение на това. В цял свят непрекъснато се правят призиви от страна на кръвните центрове, че има нужда от дарители, че дарителите са намалели. В България това наистина много рехаво се получи. Много малко призиви има от страна на кръвните центрове, много малко информация по отношение на това какви са нуждите, какви са количествата. А ние много добре знаем – в България има огромен недостиг на кръв“.

Вижте и

На въпрос защо приложението не е по-централизирано, по-модерно, Стефка Попова заяви:

Смисълът на създаването на Българска организация за доброволно кръводаряване беше именно това – че в България има нужда, има такъв проблем. Действително той трябва да бъде решен от държавата, но така реално се създават гражданските организации. Страшно много хора ни подкрепят.

Включително и от чужбина дори хора се свързват с нас. Защото в България институциите са си направили една стратегия на бездействие. Кръвните центрове принуждават близките да търсят дарители и по този начин си решават проблема с това да има някакви количества.Но по този начин се създава изкуствен пазар“, категорична е Стефка Попова.

„Този пазар се стимулира, което реално, освен че е опасно, създава един омагьосан кръг“.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре