Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Образованието в условията на извънредното положение. МОН реши днес да бъде неучебен ден за цялата страна. От понеделник вероятно всички училища в страната ще бъдат затворени. Какви са стратегията и вариантите за това как ще се преподава учебният материал. Директорът на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ Евгения Константинова обясни в „Нашият ден“:
„В МОН вече повече от месец е създадена работна ad hoc група, щаб, който непрестанно е във взаимодействие, внимателно преценяваме развитието на ситуацията.
Вече сме готови с едно писмо-указание до училищата как могат да предоставят непрекъснатост на учебния процес вече в домашни условия. Различни подходи и варианти в зависимост от възрастовата група, в зависимост от уменията на ученици и учители – те биха могли да се възползват от електронната комуникацията. Тук би могло да ни помогне Обърнатата класна стая, проектно базираното обучение…“
Обучение от дистанция в домашни условия и поддържане на непрекъснатостта на учебния процес
Част от училищата работят в електронни платформи, където може да се организира онлайн обучение в реално време класна стая. Училищата имат готовност. Има различни възможности.
„МОН е осигурило възможност и ще разпространи в близките дни по най-бързия начин акаунти на всички директори и учители, които ще имат достъп до електронна платформа, през която става обучението. Тук въпросът по-скоро е доколко има натрупан опит от страна на ученици и учители да работят в такава ситуация. Така че не само техническите предпоставки са условие за осъществяване на такова обучение в облачна платформа. Необходими са и обучение и квалификация. Но не можем да очакваме, че цялата образователна система, независимо от населеното място, ще може да се възползва от това. Затова предлагаме и повече различни варианти.
Задължително трябва да въвлечем и родителите, защото те са ключово звено, подчерта Евгения Константинова от МОН.
Историкът Емил Джасим пророкува 24 часа по-рано превръщането на дистанционно обучение в единствена алтернатива: „Ролята на държавата от Месопотамия още е да бъде подготвена за всякакви природни ситуация, които не ни позволяват да живеем нормално. Не мога да скрия известното си разочарование от изказването на г-жа Константинова от МОН за това как ще се случи завършването на учебната година – кандидатстването след 7-и клас, с матурите за 12-и клас… Очаквам отговори?“
Емил Джасим посочи добри практики, даде съвети и също подчерта, че родителите са ключови – те са най-важният партньор в образованието. „И това, ще мине, просто трябва да бъдем внимателни.“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)