50 години от историческия полет към Луната. На 16 юли 1969 г. от Флорида е изстреляна първата пилотирана мисия към спътника на Земята. Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс излитат в модула аполо на ракетата Сатурн 5.
Мисията на „Аполо 11“ завинаги ще остане в историята – с първата стъпка на човек на Луната и с теориите на конспирацията, че тя никога не се е случила. Само 4 дни след старта на ракетата Сатурн 5, 650 милиона души по целия свят стават свидетели на думите на Нийл Армстронг: „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството“.
Какво обаче не знаем? Има любопитнин факти за Луната, за които не сте и чували!
Най-известната теория за произхода на Луната твърди, че тя е възникнала преди 4.5 милиарда години, когато е възникнала и Земята. При сблъсъка, дал начало на нашата планета, са се отдели множество останки, които са формирали и нашия спътник – Луната.
В дълбините на Луната има вода! Това е невероятно, но факт. Учените предварително са знаели, че в лунните кратери има замръзнала вода. През август, обаче, откриват на лунната повърхност частички вода от различен произход. Става въпрос за „магмена вода“, която не може да се определи откъде точно идва. Откритието е направено от индийската капсула Шандраван 1.
Учени от университета в Калифорния поддържат тезата, че в същото време, в което се е формирал нашият спътник, се е образувала и една по-мъничка втора луна. Според учените, този втори спътник може да е обяснението на това, че двете лица на Луната са толкова различни. Според тях, преди много години двата спътника са се съединили в един чрез сблъсък, който продължил няколко часа. Така се е образувала и единствената Луна, която днес познаваме.
Всяка година Луната се отдалечава от Земята с 3.8 см. Специални уреди изчислят това с точност до 1 милиметър. Луната се отдалечава, защото се ускорява движението си в собствената си орбита.
Всеобщо схващане е, че пълнолунието отключва човешката лудост. Няма връзка между пълнолунието и броя на постъпващите в болница, хора с психични проблеми. Факт е обаче, че пълнолунието влияе на съня.
На Луната има огромен температурен диапазон. Луната се върти около оста си, правейки пълен завой на всеки 27 земни дни. И така, денят от едната страна на Луната продължава около 13 и половина земни дни, последван от също толкова дълга нощ. Когато Луната е огрята от слънчева светлина, температурата на повърхността ѝ може да достигне 116 градуса по Целзий; когато е тъмно, температурата може да падне до -179 градуса по Целзий.
На Луната има „лунни трусове“ подобни на земетресенията. Луната е сеизмично активна.
Лунната повърхност е покрита от предмети направени от хората. През годините астронавтите са посипали Луната с 181 437 кг отпадъци.
Главен редактор на Любословие.bg.
Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални
Винаги активен
Техническото съхраняване или достъпът са строго необходими за легитимната цел да се даде възможност за използване на конкретна услуга, изрично поискана от абоната или потребителя, или единствено с цел да се осъществи предаване на съобщение по електронна съобщителна мрежа.
Опции
Техническото съхранение или достъпът са необходими за легитимната цел да се съхраняват предпочитания, които не са поискани от абоната или потребителя.
Статистика
Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за статистически цели.Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за анонимни статистически цели. Без съдебна призовка, доброволно изпълнение от страна на Вашия доставчик на интернет услуги или допълнителни записи от трета страна, информацията, съхранявана или извличана само за тази цел, обикновено не може да се използва за идентифицирането Ви.
Маркетинг
Техническото съхранение или достъпът са необходими за създаване на потребителски профили за изпращане на реклами или за проследяване на потребителя на даден уебсайт или на няколко уебсайта за подобни маркетингови цели.