Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Съд в Истанбул във вторник осъди журналиста Пелин Ункер на 13 месеца и 15 дни затвор, заедно с допълнителна глоба.Наказанието, заедно с глоба от 8 600 турски лири (1,370 евро, 1570 долара), беше наложено за „обида и клевета на държавен служител“.Докладът на Юнкер се появява в светския, левичарския вестник „Кумхуриет“, за който тя вече не работи.
Твърденията бяха свързани с поредицата от разкрития на „Панамски документи“ за офшорни предприятия, използвани от политици, знаменитости и компании. Бившият премиер Binali Yildirim и двамата му сина съдиха Unker през ноември 2017 г. за доклад за предполагаемите връзки на синовете му с пет офшорни компании в Малта.Unker не беше веднага затворен и все още може да обжалва.
Журналистът каза на DW, че ще го направи, но все още очаква затворническа присъда.– Очаквахме този вид преценка – каза Ункер. „Вече се очакваше в последния ден на съдебния процес, че ще има присъда. Всъщност винаги е имало чувството, че отбраната е безсмислена. Решението беше предсказуемо.„Това стана част от живота на журналист. Вече е на етап, в който се срещаме с нашите приятели и познати в съдебните зали.“Говорителят на DW Кристоф Сколбел заяви, че развитието на свободата на пресата и свободата на словото в Турция са били „повече от съмнителни за дълго време“.
Йълдъръм е бил премиер на Турция до юли, когато опозицията е премахната, за да се освободи място за изпълнителното председателство на президента Реджеп Тайип Ердоган, който сам е премиер от 2003 до 2014 г.Понастоящем Йълдъръм е председател на парламента и ще бъде кандидат за кмет на Истанбул за управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Информацията е на DW.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)