Сега четете
В епицентъра на медиите – Карадере

В епицентъра на медиите – Карадере

karadereКарадере е дълбоко отблъскващо място и ще обясним защо. Например: пълна тишина. Както и звезди в небето. Да не се забравя: липсата на каквито и да било боклуци наоколо. Отдавна е установено, че липсата на боклуци наоколо смущава летуващите заради обичайната им и отколешна симпатия към боклуците изобщо. Според последните проучвания за предстоящия летен сезон 80% от запитаните са обявили, че биха искали наоколо да има консервни кутийки, опаковки от вафли, бутилки и леко ръждясали канчета с избуяли през дупката водорасли. „Аз без т’ва наоколо, батка, на море не отивам“, е отговорът, попълнен от мнозинството от респондентите.“

Райко Байчев, „Стандарт“

Законът за инвестициите у нас е написан така, че ако някоя фирма „трябва“ или съответно „не трябва“ да получи сертификат за даден проект, това е относително лесно. При проекти със силен обществен интерес, ако има причина да се бавят, могат да се намерят законово много пречки за това. Така защо до преди 8-9 месеца проектът за строителство в защитената местност Карадере е получил отказа на икономическото ведомство заради редица неясноти и неизпълнени критерии, а сега излиза, че всички те са отстранени и инвеститорът получава сертификат?“ Борислав Стефанов, бивш председател на Агенцията по инвестиции, bTV слушам за Карадере. Гледам за Карадере.

Чета за Карадере. Не че има особено разнообразие в информациите. Някои детайли се различават. Говорих със зелени активисти. На които като пацифист и екологичен човек – симпатизирам. Дори говорих с министъра на икономиката по тоя въпрос. Аз питах, той отговаряше.

Но просветление не получих, естествено. Колкото и да мислех за това (подобно на Васисуалий) – винаги стигах до едно: че в тази ситуация има чисто и просто сблъсък на два полюса. Конфликт на две полярно противоположни концепции за живота. И това е неспасяемо положение и никога няма да има изход!

Бизнесът срещу антибизнеса. Прогресорите срещу странниците. Бизнес активистите, алчни за пари и успех, срещу еко активистите, жадни за дива природа и непокътната хармония.“

Калин Терзийски, „Новинар“

Oт пет години контактуваме с всякакъв вид хора от правителството, с всички видове партии, с всички видове отдели. Беше дълга борба“, казва Тим Чадуик пред бТВ на въпрос как са стигнали до подкрепа на държавно ниво. Запитан чия е била решаващата роля за сертификата, Чадуик отговаря: „Няма да кажа, ще загубя приятел“.

Засега изглежда, че британският инвеститор ще запази приятелството си, а община Бяла ще получи луксозния си курорт. Свободно къмпингуващите и природозащитниците ще загубят част от единствения в България 4-километров див плаж. В крайна сметка това са приоритетите на правителството.“ Десислава Лещарска, „Капитал“

Без да е минала екологична оценка и оценка за съвместимост с целите на „Натура 2000″, инвестиционни проекти не трябва да получават подкрепа и преференции. Нарушаването на закона води след себе си редица несигурности и последици, не дава добър пример за бизнеса и това какъв бизнес България желае да се развива.

Проектът за Карадере, както изглежда, е една пирамида, на която основната й цел е спекулация с цени на имоти. Това може да се каже накратко за този проект и предложението за застрояване говори за конфликт на интереси на най-високо ниво в държавата.“

Петко Цветков, изпълнителен директор на Българска фондация „Биоразнообразие“, Клуб Z

Протестите срещу прекомерното застрояване трябва да са насочени срещу законовите рамки, които дават възможност на частния капитал с неговия напор да влиза и да оползотворява ресурси.“

Георги Станишев, Нова телевизия

Аз ще предложа да променим, да добавим поне още едно изречение в закона, което да гласи, че преди да бъде процедиран проектът, той трябва да получи становище по ОВОС, т.е. за нас всичко трябва да започне отначало. Без оценка за въздействието за нас този проект не съществува.“

Вижте и

Искра Михайлова, ТВ7

Пук-пук. Казусът „Карадере“ подскача като гореща пуканка от тигана на бившата в паницата на сегашната власт, после обратно. Миналата сряда, след изнесеното заседание на правителството във Видин, пресслужбата разпространи лаконично съобщение – кабинетът подкрепя инвестиционни намерения за строеж на „хотелски структури“ в община Бяла. Трябваше еколозите да се плеснат по челото и да бият тревога, че става въпрос за огромния, но вече позабравен проект за застрояване в местността Карадере.

От ГЕРБ се възмутиха. Икономическият министър Драгомир Стойнев обаче веднага върна топката в тяхното поле с мощен сервис – писмо за подкрепа на инвестиционните намерения и обещания за стимули (включително съдействие за български паспорти на инвеститорите) е подписал предшественикът му, икономическият министър в кабинета на ГЕРБ Делян Добрев. И се започна един географсколингвистичен спор. Добрев подписал за проекта „Бляк сий гардънс“ и пропуснал да се информира, че той е предвиден именно за местността Карадере. Знаел, че е някъде в община Бяла. Точка. Но пък Бяла не е с размерите на Руската федерация и едва ли може да помести няколко строежа за стотици милиони евро на площ от 1,2 млн. кв. метра.“

Цвета Динкова, „Преса“

01.04.2014 в. Животът днес | стр. 3

[spider_facebook id=“1″]

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре