Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
„Внесли сме проекта по процедура, проектите бяха одобрени от експерти и учители – внесли сме и черно-бял, и цветен проект. Ситуацията, в която днес се намираме и разговорът, който водим, е абсурден – впускаме се в интерпретации, които не са правилни”, коментира в студиото на bTV Кина Андреева от издателство „Просвета” твърденията, че черно-белите учебници дискриминират учениците, като ги делят на „бедни” и „богати”.
„Възможността избор не е дискриминация”, подчерта тя.
„/С тези разговори/ отменихме две добри новини – едната е, че черно-белите учебници са по-евтини и по-леки. Освен това черно-белият печат се прави върху рециклирана хартия – това не е маловажно. И второ – всеки, който си купи черно-белия вариант, ще получи електронен учебник, пълноцветен – щяхме да обявим това”, заяви Андреева.
По думите ѝ издателството още не е решило дали ще спре черно-белите учебници, но обсъжда това.
Според Мариана Христова, родител, черно-белите учебници са определено са дискриминативни, осен това цената им е по-висока, отколкото би трябвало.
Разликата в цената е около 3-4 лв., т.е. около 30%, докато по нейните думи разликата в цената на черно-белия и цветния печат е 1 към 3, а не 1/3. Освен това едно ксерокопие излизало доста по-евтино.
Проблемът не е в това дали учебниците ще са черно-бели или цветни, важно а съдържанието им – то трябва да е бъде адекватно, смята Деница Такева-Германова, друг родител, който коментира темата в студиото на bTV.
Това е една хубава новина, поднесена по „жълт” начин, беше нейната оценка за обявяването на черно-белите проекти за учебници.
Според нея най-важна е фигурата на учителя и трябва да инвестираме именно в учители.
Тезата ѝ беше подкрепена и от Емил Джасим, учител и образователен експерт, според когото всяка година в началото на септември водим един и същ разговор и говорим за учебници.
Може ли някой да учи без учител, постави въпрос той и сравни спора за печата на учебниците с подобен, свързан с цвета на дръжката на мотиката на един земеделец – все пак учебникът е само инструмент, беше неговата теза.
bTV, „Тази сутрин“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)