Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Всички твърдения за направен от мен като кмет отказ на представено ми предложение за поставяне на паметник на Цар Александър II в Плевен са абсолютно неверни
Кметът на Община Плевен изпрати опровержение до главния редактор на в. „168 часа“ по повод твърденията в материала „Скандалният 8.5-метров паметник в Свищов – лилипут в колекцията на твореца Церетели. Струва 1 млн., чакат Путин да го открие”, публикуван в брой от 07 април 2017 год. на медията. Статията информира за отказ от Георг Спартански в качеството му на кмет на Община Плевен да бъде осъществена идеята на „Балкански институт за възстановяване и развитие” за поставяне паметник на Цар Александър II с автор Зураб Церетели в Плевен. В опровержението се казва следното:
„Никой под никаква форма – устно или писмено, не се е обръщал към мен с подобно предложение, поради което оценявам тиражираната информация като инсинуация и опит за манипулация на общественото мнение. Такова предложение не е отправяно и към Общински съвет – Плевен, а съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация той е органът, който приема решение за поставяне на паметници на територията на общината. Не бях потърсен за информация или коментар и от автора – г-жа Сима Владимирова, каквато е коректната журналистическа практика.
Държа да Ви уверя, че в годината, когато Плевен чества 140 години от Плевенската епопея, 110 години от създаването на първата мемориална структура в Следосвобожденска България – Военноисторически музеи – Плевен, както и 40 години от построяване на Панорама „Плевенска епопея 1877 год.”, под патронажа на Президента Румен Радев, Общинският съвет в Плевен би оценил по достойнство предложение за поставяне паметник на Цар Освободител Александър II, ако такова беше отправено. Точно както преди 10 години местният парламент, чийто председател бях, подкрепи идеята на Руския обществен комитет за увековечаване паметта на ген. Скобелев на Плевен да бъде дарен паметник на М. Д. Скобелев – най-младия генерал в Руско-турската освободителна война и пръв губернатор на града ни след Освобождението. Реализацията на тази идея за мен като председател на Общинския съвет и за ръководството на Община Плевен беше кауза, която постигнахме със сериозни усилия и вече, както посочих, десетилетие паметникът на ген. Скобелев, дело на скулптора Владимир Суровцев и архитекта Виктор Пасенко, се издига в началото на едноименния булевард, водещ към символичните за града ни Скобелев парк и Панорама „Плевенска епопея 1877 год.”.
В заключение искам отново да подчертая, че всички твърдения за направен от мен като кмет на Община Плевен отказ на представено ми предложение за поставяне на паметник на Цар Александър II в Плевен са абсолютно неверни.
Очаквам, спазвайки Етичния кодекс на българските медии, да публикувате в пълен обем настоящото опровержение.“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)