Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Един от пионерите в криптографията и носител на престижната награда „Тюринг“, еквивалент на Нобеловата награда в областта на информатиката, проф. Ади Шамир пристига в България по покана на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), за да изнесе публична лекция в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Събитието ще се състои на 31 март в зала 65, в Ректората на Софийския университет.
Проф. Ади Шамир (Институт Вайцман, Израел) е съавтор на RSA – на алгоритъма, който ежедневно защитава нашите цифрови комуникации и играе ключова роля в HTTPS, VPN връзки, онлайн банкиране и електронни подписи. В лекцията си той ще разкрие защо съвременните модели на изкуствен интелект са фундаментално уязвими и ще демонстрира реални примери за атаки – включително как могат да се манипулират системи за лицево разпознаване чрез минимални промени в техните параметри.
Събитието е част от „INSAIT Tech Series“ – инициатива на института към Софийския университет, която дава възможност на българските студенти да се срещнат с едни от най-големите световни учени в сферата на технологиите, информатиката и изкуствения интелект.
INSAIT – Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София, България, е първият в Източна Европа, който предлага условия за работа на световно ниво, съответстващи на тези във водещите западни университети и институти. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е създаден в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL, два от най-добрите технологични университети в света. Водещи учени от топ американски, европейски и израелски университети, и изследователски лаборатории, ръководят и съветват института. Основният фокус на INSAIT е върху научните постижения: изследвания на световно ниво, привличане на международни учени с изключителни постижения, обучение на слeдващото поколение студенти и технологични лидери.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание