Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 5 март 2025 г. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) получи окончателния доклад от мисията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера – т.нар. IRRS (Integrated Regulatory Review Service) мисия. Докладът вече е публикуван на официалната интернет страница на АЯР.
ВИДЕО РЕПОРТАЖ:
IRRS мисията представлява ценен международен инструмент, базиран на интегриран подход за оценка и подобряване на ефективността на националната правна и регулаторна рамка в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци. В основата на анализа стоят стандартите на МААЕ за безопасност и международно признатите добри практики.
Мисията обхвана всички съоръжения и дейности в ядрената сфера, които подлежат на регулация в България, както и всички институции с отговорности за надзор върху дейности, включващи йонизиращо лъчение над нивата на освобождаване и различни ситуации на облъчване.
Такива мисии предоставят възможност за обмен на професионален опит, споделяне на научени уроци и добри практики между държавите. Те действат като механизъм за взаимно обучение и подпомагат осигуряването на високо ниво на ядрена и радиационна безопасност.
IRRS мисията е в съответствие с изискванията на Директивата на ЕС за ядрена безопасност, която насърчава държавите членки да извършват периодични международни прегледи и самооценки на своите регулаторни органи поне веднъж на десет години.
С успешното провеждане на мисията, АЯР получи външна, независима и експертна оценка на актуалното състояние на своите регулаторни дейности. Докладът съдържа както потвърждение на силните страни на агенцията, така и препоръки, които ще допринесат за подобряване на работата й и за по-добро справяне с бъдещите предизвикателства, включително и с планираното разширяване на ядрената програма на страната.
Съгласно методологията на МААЕ, окончателният доклад се публикува в рамките на 90 дни от неговото получаване, освен ако страната домакин изрично не поиска друго. България избра да го направи публичен веднага след получаването му, в дух на прозрачност и ангажираност към ядрената безопасност.
На събитието по представяне на доклада присъстваха председателят на АЯР Цанко Бачийски, заместник-председателят Борислав Станимиров, както и Илия Тасев – директор на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ в Министерството на здравеопазването. Сред участниците бе и Елизабет Цветанова – директор на дирекция „Анализи и оценки на безопасността“.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание