Сега четете
За първи път в 155-годишната история на БАН беше избрана жена за председател

За първи път в 155-годишната история на БАН беше избрана жена за председател

имикът член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана днес за председател на Българската академия на науките (БАН) от Общото събрание на научната институция. Така за първи път в 155-годишната история на академията жена ще я оглави.

лавчева беше избрана с 81 гласа, а за другия кандидат – микробиолога акад. Христо Найденски, подадените гласове бяха 19.

Мандатът на сегашния председател на БАН акад. Юлиан Ревалски изтича на 7 декември 2024 г. Той изкара два мандата на поста, като за първи път бе избран на 1 декември 2016 г.

Чл.-кор. Евелина Славчева е основател и ръководител на секцията „Водородни системи с полимерен електролит“ (2012-2020) в Института по електрохимия и енергийни системи. От 2012 до 2015 г. е председател на Научния съвет на института и е негов директор от 2015 до 2023 г. Председател е на Общото събрание на БАН от 2016 до юни 2024 г. Чл.-кор. Славчева е автор на 127 научни публикации и на един патент. Тя ръководи 23 научноизследователски проекта. Сред тях е и „Център на компетентност ХИТМОБИЛ – технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия“.

Основните й приоритети в дейността на БАН през следващия управленски мандат са свързани с фундаменталните научни изследвания, които са основа за напредъка и цялостното развитие на обществото, в които Академията има водеща роля на национално и регионално ниво, пише в програмата на Славчева, публикувана в сайта на научната институция.

Друг приоритет е за социалните и обществените науки, които са ключови за демократичното развитие на България като правова и социална европейска държава. Тя акцентира също на ефективната научно-приложна дейност и създаването на иновации в индустрията, енергетиката, цифровите технологии и изкуствения интелект, транспорта, екологията и природните ресурси, биомедицината и биотехнологиите, и в други сфери на обществено-икономическия живот.

Вижте и

Като приоритет извежда и взаимодействието с бизнеса (директно, чрез браншовите организации, чрез регионалните академични центрове на БАН, чрез различни инициативи) за развитие на иновативни разработки на технологично ниво до степен на готовност за реализация и внедряване (от нива пет/шест по европейската технологична скала до последното девето ниво).

Научната и музейната дейност за опазване на материалното и нематериално културно наследство, за изучаване и опазване чистотата на българския език, за разцвета на българската литература и изкуства – е друг приоритет на чл.-кор. Славчева.

Тя отбелязва и образователната дейност на всички нива – осигуряване на високо ниво на подготовката на докторанти, ръководители на магистри, ментори на практиканти и млади учени, лектори към Центъра за обучение на БАН, гост преподаватели в партньорски университети, методическа помощ, съставителска дейност на учебници и учебни помагала, работа с талантливи деца и ученици.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре