Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Близо 3 месеца след взривовете в складове за фойерверки край Елин Пелин, които отнеха 4 човешки живота, разследването продължава, предаде БНТ.
Опасността от нов взрив не е отминала, а достъпът до базата не е ограничен.
Три месеца след експлозиите в складовете за фойерверки версията за саботаж вече е отхвърлена. Разследващите работят по две конкретни направления, довели до загубата на 4 човешки живота.
„Версията за човешка грешка, изразяваща се или в акт на човешко действие, или бездействие, а втората причина, която не е отпаднала и е също вероятна, е да имаме момент на самозапалване и оттам на самовзривяване“, заяви Иван Делчев, следовател от НСлС.
Заключението за причината довела до взривовете, се очаква най-рано след 2 месеца. Разследващите чакат още документи.
„На няколко пъти сме ги поискали досега, изпращат ни ги по една или друга причина на части. Говоря за община Елин Пелин. Не обвинявам съответните длъжностни лица, че се опитват да ни пречат в нашата работа, просто това е факт. Очаквам в следващите дни да се получат и тези актове, които въвеждат в експлоатация определена сграда“, допълни Иван Делчев.
От община Елин Пелин заявиха, че всички строителни книжа, които имат, са дадени на следствието.
„Това, което се иска от община Елин Пелин са удостоверения за въвеждане в експлоатация – такъв тип удостоверения се издават за обекти по-ниска категория 4,5, в случая тези в базата на „Енигма“ са от 1 и 2, каквито разрешения се издават от ДНСК“, добави Борислав Кръстев, главен архитект на община Елин Пелин.
Към днешна дата складовете остават опасни, а достъпът до тях не е напълно ограничен.
„В складовата база все още има пиротехнически изделия от висок клас, те се извозват регулярно в два нови склада, които обаче нямат възможностите на складовата база, в които стана произшествието. Все още складовата база е високорискова, това е така, защото фирма Енигма е осигурила охрана на склад номер 6, където все още има пиротехнически изделия, но останалата база е неохраняема“, коментира Николай Беров, адвокат на фирмата, собственик на складовете.
Пътят, който води до складовете е преграден с бариера, но оказва се, това не е пречка за недоброжелателите.
„Откраднаха и предотвратителните табели, които бяха поставени от фирмата и бариерата повредиха и ние се обърнахме към РУ МВР Елин Пелин, според техните възможности периодично базата да се обхожда, за да не се допускат посегателства. Имаме сериозни опасения, че различни лица влизат в базата в неохраняемата част и това не изключва нови произшествия“, каза още Николай Беров, адвокат на фирмата.
От Областната дирекция на МВР обещаха, полицията в Елин Пелин да зачести патрулите, които посещават мястото.
Последното, което собственикът на складовете е заявил пред местната община, е удостоверение, че складовете вече са негодни за употреба.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание