Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Президентът Румен Радев коментира изказване на председателя на ДПС Делян Пеевски, в което той обвини държавния глава за разцеплението на партията.
„Не се меся във вътрешните дела на партиите. Няма да допусна да бъда замесван в долнопробни конспирации. Но явно, когато имаш амбиции да управляваш цялата държава, а не можеш да управляваш собствената си партия е нормално да си изнервен”, каза Радев пред журналисти в сряда.
„Не мислите ли, че прекалено дълго медиите ни занимават с личните тревоги и вълнения на въпросния господин, които опитват да ни се представят като обществен въпрос? Това е лична драма, която върви към своята развръзка”, допълни той.
Пеевски обвини президента за разцеплението в ДПС
Президентът отбеляза, че ако се обърне внимание на „злополучния ремонт на Конституцията” и последвалите решения на Конституционния съд ще се види, че те водят до парадоксални резултати.
„Нямаме съдебна реформа, но имаме управление без никаква политическа отговорност в момента. Хора с двойно гражданство не могат да бъдат министри, но могат да са народни представители. Тоест могат да избират и контролират министрите, да коват закони и да вземат важни решения относно националната сигурност”, посочи Радев.
Оценката на президента за „този експеримент с шестата поправка в Основния закон” е, че той не само не е постигнал целта за заявената реформа, но и съществено е разклатил конституционните устои на държавата.
Относно политическата обстановка у нас Радев каза, че ще изчака резултата от консултациите на „Има такъв народ”
„За съжаление, моите правомощия вече са изключително ограничени”, каза той в отговор кой би назначил за служебен премиер, ако се стигне до такава хипотеза. „Отговорност за промените и назначенията вече имат хората, които промениха Конституцията, защото списъкът става все по-малък и възможностите за избори на практика ги няма”.
Президентът заяви, че няма намерение да коментира Николай Ненчев, който беше изпратен като временно управляващ посолството ни в Украйна. „Правете разлика между позицията временно управляващ и професия дипломат. Тук има огромна разлика. Дипломат не се става за един ден с едно назначение, тук въпросът е за държавността. Ясно е разписано в Основния закон как се назначава посланик, това изисква президентски указ”, допълни той.
Държавният глава коментира ситуацията с пожарите в страната, както и подготовката на властите по темата.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание