Той е дипломиран психолог и социолог, който има и магистърска степен…
За да се стигне до тази защитена местност, от Централната жп-гара на Варна може да хванете автобус №37, който ще ви закара до село Константиново. Оттам за около час и двайсет минути се стига пеша, като вървите по главното шосе (по-добре се придвижвайте от лявата страна срещу движението, за да не ви изненада някой невнимателен шофьор). Също така може да вземете автобус за Белослав и да помолите да ви оставят на най-близката спирка до „Ятата“. Най-удобният и бърз вариант за придвижване е ако имате кола, но тогава има опасност да подминете пътеката за защитената местност (на това място картите на гугъл не са точни и указват място, което е напълно непроходимо). Първата табела за „Ятата“ трудно се вижда от пътя, защото е скрита леко навътре в шубраците и част от буквите вече са изтрити (сн. 1).
сн.1
Отклонението се намира точно след завода на „Хелленика“ (сн. 2), където има и достатъчно място за паркиране. Само че нагли хора има винаги и по времето, когато аз бях там, точно такива бяха влезли с колата навътре в защитената местност, защото ги мързеше да извървят огромното разстояние от 300-400 метра пеша.
сн.2
Другата табела за „Ятата“ (намираща се от противоположната страна и указваща пътеката) ще я откриете още по-трудно, въпреки че е нова и по-голяма (на нея има схематична карта, указания и текстова информация на български език- виж сн.3).
За да стигнете до нея обаче, трябва да се отклоните надясно от главния път и да спрете малко преди бензиностанцията, която се намира до един хълм. Изглежда, че тази защитена местност се защитава сама, защото докато се разхождах засякох хора с каруца, овчар със стадо овце и куче, които едва ли имат право да са в непосредствена близост до водата и птиците, съобразно статута на това място. Ако се чудите дали да отидете там, много зависи каква е целта ви и кой месец на годината е. Може да направите хубави снимки, като гледките от високо са много по-впечатляващи от разходката в основната част на „Ятата“, където в началото на май има предимно ниска растителност, малко дървета, не много чиста вода и дузина лебеди. От едната страна има дори малко комини, за разкош. Проверете през кой месец от годината може да срещнете най-много водоплаващи птици и отидете тогава. Иначе не си заслужава особено.
Каква е вашата реакция?
Той е дипломиран психолог и социолог, който има и магистърска степен по Социална психология. Още по време на следването си започва да се занимава със спортна и когнитивна психология, мотивационна психология, здравословно хранене и коучинг, както и да провежда проучвания в сферите на етологията, епигенетиката, невропластиката, груповата динамика, поведенческата икономика и социалното инженерство. Понастоящем работи като Лайф коуч и НЛП терапевт, но всяка година отделя време и за практиката си на спасител и плувен инструктор.Въвежда в практиката няколко иновативни психологически техники, като „ходеща терапия“ и комбинация между класически масаж и психотерапия. Автор е на четири научнопопулярни книги и на една двустранна стихосбирка в съавторство с Армен Месропян. Има публикувани статии в списанията „Инсайт” и „Българска наука”.