Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Трябва да положим повече усилия по отношение на борба с насилието, основано на пола, и защитата и подкрепа за жертвите, каза социалният министър Иванка Шалапатова. Тя взе участие в Глобалния форум на жените лидери, организиран днес от Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ).
В много спешен порядък от встъпването ми в длъжност разкрихме два нови центъра за жени, жертви на насилие с капацитет 27 места, посочи Шалапатова. Много силно насърчихме сътрудничеството между социалната система и структурите на МВР за оказване на бързо съдействие на жените, добави тя.
Шалапатова представи акценти данни от годишния доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2022 г. В доклада са отбелязани пет приоритетни области – равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост; намаляване на разликите в заплащането и доходите; насърчаване на равенството между жените и мъжете в процеса на вземане на решения; борба с насилието, основано на пола, и защитата и подкрепа за жертвите и промяна на съществуващите в обществото стереотипи по пол.
Има повишаване на броя на заетите лица – около 3 милиона и 200 хиляди. Коефициентът на безработица е 4,3%. Стойността на показателя за жените е 4,1%, а за мъжете – 4,5%, информира още Шалапатова.
По данни на Националния статистически институт все още има разлика в заплащането на жените и мъжете. Най-голяма е разликата в средната годишна заплата за заетите в няколко сфери, сред които разпространение на информация, творчески продукти, финансови и застрахователни дейности. Най-малка е разликата в транспорта, складирането и „пощите“, коментира министърът.
Имаме голямо подобрение и в подкатегория „социални дейности“, в която се нареждаме на 19-о място в ЕС, с осем места напред в сравнение с 2020 г., каза още тя.
Според Шалапатова по отношение на участието на българските жени в процеса на вземане на решения можем да отчетем силно присъствие в международни организации.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание