Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Два ключови за развитието на област Кюстендил проекта вече имат „зелена светлина“ да бъдат реализирани, съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Кюстендил. Членовете на Областния експертен съвет по устройство на територията разгледаха и одобриха проектите за Подробен устройствен план – парцеларен план за два обекта, намиращи се в землището на общините Бобов дол (с. Големо село) и Дупница (с. Палатово). Възложител на проектите, които са частна инвестиция и са с изцяло екологична насоченост, е ТЕЦ „Бобов дол“.
Първият одобрен проект касае изграждане на „Автоматична газорегулираща станция, газопроводно отклонение, кранов възел, ел. кабел средно напрежение, оптичен кабел, обслужващ път до АГРС и присъединителен газопровод“. Обектът ще се намира в землищата на с. Големо село, Община Бобов дол и село Палатово, Община Дупница. Присъединяването на ТЕЦ „Бобов дол“ към газопреносната мрежа е още една стъпка към използването на зелена енергия и опазването на околната среда. Експерти са категорични, че това ще намали вредните емисии и замърсяването на въздуха, казаха от областната администрация.
Другият одобрен проект е свързан с изграждане на обект „Нова въздушна електропроводна линия 110 kV за присъединяване на Фотоволтаична централа – Бобов дол с инсталирана мощност 100 MW с териториален обхват – землището на с. Палатово, Община Дупница и землището на с. Големо село, Община Бобов дол“. С този проект също се прави голяма крачка към зелената енергия и намаляване на вредните емисии.
През февруари тази година беше направена първа копка за изграждането на 100-мегаватовия фотоволтаичен парк на територията на ТЕЦ „Бобов дол“ в с. Големо село. Соларният парк трябва да бъде въведен в експлоатация до 13 декември 2023 г. Той е част от проекта на топлоцентралата за поетапна енергийна трансформация.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание