Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Днес точно в 12:00 ч. служители на БНТ, БНР и БТА излязоха на общ протест под надслов „Трудът в медиите има стойност“ с настояване за увеличение на възнагражденията с минимум 15%. Демонстрацията блокира движението пред Софийския университет, където се събраха журналисти, оператори, IT специалисти, музиканти, звукорежисьори, архивисти и други служители от трите обществени медии.
Организатори на протеста са синдикалните организации на КНСБ и КТ „Подкрепа“, които настояват държавата да осигури необходимите 14 млн. лева допълнително финансиране от бюджета за 2025 г. По разбивка – 6 млн. лв. са необходими за БНТ, 5 млн. лв. за БНР и 3 млн. лв. за БТА.
Според синдикатите, въпреки че обществените медии изпълняват важна обществена функция и поддържат високи професионални стандарти, заплатите в сектора остават драстично ниски и непроменени от години. Протестиращите настояват за спешна среща с министъра на финансите, до когото вече е изпратено официално писмо с искане за диалог.
Гласове от протеста:
Недялко Данов, оператор и представител на стачния комитет на БНТ, заяви:
„Ние искаме достойни възнаграждения за достойния ни труд. Системното недофинансиране на трите обществени медии поставя под въпрос самото съществуване на професиите ни. БНТ е бюджетно предприятие, но от 2009 година досега няма нито един лев допълнително в перото за разходи за персонал.“
Дарина Григорова от БНР подчерта несъответствието между начина на финансиране и реалния обем работа:
„Финансирането на БНР и БНТ е на база час програма, но това не обхваща цялата дейност. Работим и онлайн, и с архиви, и със специализирани фондове. IT специалисти, музиканти, звукорежисьори, хора със специализирано образование получават изключително ниски възнаграждения.“
Валерия Димитрова от БТА алармира, че ниските заплати водят до сериозен отлив на кадри:
„Млад репортер в БТА получава между 1100 и 1300 лв. нето. Това е крайно недостатъчно за нормален живот. След година-две обучение от най-опитните ни журналисти, младите си тръгват. Така губим ценен човешки ресурс, в който вече е инвестирано време и труд.“
Протестът премина мирно, но с ясно послание: ако не бъдат предприети конкретни стъпки от страна на правителството, работещите в обществените медии са готови на следващи действия.
Очаква се в близките дни да стане ясно дали Министерството на финансите ще се отзове на поканата за среща и ще предложи реални мерки за подобряване на условията на труд в БНТ, БНР и БТА.
„Работим под постоянно напрежение, често с ограничени ресурси и недостатъчно кадри. Настояваме трудът ни да бъде оценен адекватно“, посочват от инициативния комитет, цитиран от БНР.
Сред исканията са също така повече прозрачност при финансирането на обществените медии и гаранции за независимостта на редакционната политика. Протестиращите обмислят и последващи действия, ако не бъде постигнат напредък в преговорите с институциите.
Ако предпочиташ да се позовем на БТА или искаш стилът да е по-официален/по-журналистически, мога да направя нова версия.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание






