Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Още четирима души, настоящи или заемали длъжности, са задържани в рамките на разследването на пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, където загинаха 61 души. Задържан е бившият министър Вальон Сарасини, който оглавяваше Министерството на икономиката от 2011 до 2014 г., моментите, когато „Пулс“ за първи път получи лиценз през 2012 г. Арестуван е наследникът му Беким Незири, по чието време работи дискотека „Пулс“, пише Libertas.
Освен тях са задържани и бившият директор на Дирекцията за защита и спасяване Шабан Салиу, който сега е министър без портфейл, отговарящ за интеграцията и прилагането на Декадата на ромите, както и настоящият директор на Службата за държавна сигурност Джеват Селами, който идва от редиците на „Вреди“.
„По разпореждане на прокурора се провеждат действия по задържането на няколко души, за да се разшири разследването на пожара в Кочани. Компетентните институции ще информират обществеността по координиран начин след приключване на предприетите действия“, заявяват от прокуратурата.
Порталът „360 градуса“ съобщава, че „разследването се разширява и включва 23 нови заподозрени“. Информацията все още не е потвърдена от МВР и прокуратурата. Преди това бяха заподозрени 17 души, трима от които бяха пуснати под домашен арест, останалите са с ефективна мярка за неотклонение. Повечето от тях са хора, които са участвали в издаването на лиценза – бивши министри, бивши кметове, инспектори. Заподозрени са и полицаи, като се води отделно производство – седем от тях са в ареста. Останалите са собственикът на дискотеката, охраната на обекта.
Днес, 12 април, семействата на загиналите при трагедията в Кочани организираха протест под мотото „Закъсняла реакция“. На протеста семействата на жертвите призоваха цялата страна да сподели болката им и заедно да потърси справедливост за 61 отнети преждевременно живота.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание