Страните от Европейския съюз през следващите дни ще се стремят да създадат обединен фронт срещу митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, вероятно одобрявайки първи набор от целенасочени контрамерки. Очаква се те да засегнат внос от САЩ от конци за зъби до диаманти на обща стойност 28 милиарда долара.
Подобен ход би означавал ЕС да се присъедини към Китай и Канада в налагането на ответни мита на Съединените щати. Мнозина анализатори обаче се опасяват, че подобна ранна ескалация ще се превърне в глобална търговска война, правейки стоките по-скъпи за милиарди потребители и тласкайки икономиките по света към рецесия.
27-членният блок е изправен пред 25% мита върху вноса на стомана, алуминий и автомобили и „реципрочни“ мита от 20% за почти всички други стоки.
Митата на Тръмп покриват около 70% от износа на ЕС за Съединените щати – на обща стойност 532 милиарда евро (585 милиарда долара) миналата година – с вероятни мита върху мед, фармацевтични продукти, полупроводници и дървен материал, които все още предстои да бъдат въведени.
Европейската комисия, която координира търговската политика на ЕС, ще предложи на държавите членки в понеделник списък с американски продукти, които да бъдат обложени с допълнителни мита в отговор на тарифите на Тръмп за стомана и алуминий, вместо по-широките реципрочни налози.
Предвидено е ответните мерки да включват месо от САЩ, зърнени храни, вино, дърво и дрехи, както и дъвки, конци за зъби, прахосмукачки и тоалетна хартия.
Един продукт, на който беше отделено повече внимание и разкри разногласията в блока, е бърбънът. Комисията е определила мито от 50%, което накара Тръмп да заплаши с насрещно мито от 200% върху алкохолните напитки в ЕС, ако блокът осъществи плановете си.
Износителите на вино Франция и Италия изразиха загриженост. ЕС, чиято икономика е силно зависима от свободната търговия, се стреми да се увери, че има широка подкрепа за всяко решение, така че да поддържа натиска върху Тръмп в крайна сметка да започне преговори.
Какво предстои
В понеделник Люксембург ще бъде домакин на първата политическа среща в целия ЕС след обявяването на Тръмп за широкообхватните мита, когато министрите, отговарящи за търговията от 27-те членки на ЕС, ще обменят мнения относно въздействието им и как най-добре да реагират.