Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Ако директорът на СПТО Николай Савов не поеме отговорност за случващото се в завода за боклук, ще я потърсим от кмета Васил Терзиев, заяви общинският съветник от БСП Еньо Савов
Открихме най-голямото незаконно сметище в София, създадено от завода за отпадъци. Това съобщи заместник-председателят на групата на Местна коалиция „БСП за България“ в СОС Ваня Григорова, след като се включи в посещението на общински съветници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) в село Яна тази сутрин. Заедно с нея беше и членът на Постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори от БСП Еньо Савов, както и общински съветници от другите политически групи в СОС.
„RDF-ът е намерен! Направихме снимки и видеа, имаме писмени доказателства, но на кмета Васил Терзиев и на директора на СПТО Николай Савов това не им попречи да ни обясняват, че в завода за боклук проблеми няма, коментира Ваня Григорова. – Тази сутрин обаче бяхме допуснати вътре. Явно са смятали, че ще ни водят за носа и няма да разберем нищо. Без да отчетат обаче, че когато се държиш лошо със служителите, те говорят. Когато им орежеш възнагражденията, няма как да се правят, че в завода всичко е наред. След като се опитаха да ни водят само там, където искат те, настоях да влезем през един портал. Знаех, че там напълно незаконно е изнесен отпадък. Госпожата, която ни водеше – пиар на завода, категорично отказа. Било заключено, нямало кой да отвори, там нямало нищо. И наистина отвън се виждат само купища земя. Щом те не можели да отключат, казах, че аз ще си отворя сама. В момента, в който хванах портата, към мен се втурна млад служител, за да ми попречи. Така или иначе, след разпра, влязохме по калния път и пред нас се откриха планини от незаконно изхвърлена пластмаса и RDF. Влязоха и екипите на телевизиите. Пиарът и зам.-директорът на завода най-сетне отговориха, че този терен е предназначен за изграждане на 5-та клетка на депо „Садината“. Но понастоящем не е клетка, няма необходимата настилка, не е изградена инсталацията за оттичане на инфилтрат. С две думи – попаднахме на най-голямото незаконно сметище в София! Направено от самия завод за отпадъци“.
Ваня Григорова припомни, че на брифинг в Столична община миналия четвъртък тя съобщи за усърдно разчистване на отпадъци в завода през последните няколко дни, за да е готов за снимки. „Въпреки това тонове боклук все още стоят по плаца, каза тя. – Според ръководството на предприятието, това е вече изсушен RDF, който в момента стои под дъжда. А незаконно изнесеният отпадък е депониран върху терен, който не е приспособен за това. Той пък щял да изсъхне от слънцето. Защо ни е завод, когато RDF-ът съхне на слънце?! Защо ни е завод, когато боклукът стои извън рамките на завода във все още неосъществена клетка за депониране?! Защо твърдяха, че РИОСВ нищо не били открили, а днес ни казват, че инспекцията е видяла този отпадък и е направила предписания? Кога ще спре този гьонсуратлък, с който Терзиев и неговото назначение Савов заблуждават софиянци, че всичко е под контрол?! И къде са иначе много активните екоорганизации, когато отрова се излива в земята, заради бездействието и чадъра на Терзиев?!“.
Еньо Савов отбеляза, че директорът на СПТО Николай Савов за пореден път се е скрил от среща с общинските съветници. „Беше изпратил пиара си да отговаря на нашите въпроси вместо него. Защо продължава да се крие от нас? Той се скри преди две седмици и от комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори. Преди това се скри и от МОСВ с отказа да подава месечни отчети, за което е длъжен по закон, коментира Еньо Савов. – Въпросите се трупат така, както се трупат и балите с RDF гориво в зоната на здрача, в каквато са превърнали терен извън завода, ограден с планини от пръст, за да скрият незаконното сметище. Пиарът се обърка в отговорите си за това сметище. Те бяха толкова неадекватни, не няма как да ги приемем. Очакваме да получим конкретни отговори на нашите въпроси от директора Савов. Крайно време е той да поеме отговорност. В противен случай ще потърсим тази отговорност от кмета Васил Терзиев“.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание