Сега четете
Патриарх Даниил ще възглави празничното богослужение за Благовещение

Патриарх Даниил ще възглави празничното богослужение за Благовещение

Българската православна църква чества на 25 март празника Благовещение на Пресвета Богородица. Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще възглави днес празничното богослужение в храма „Св. Благовещение“, в ж.к. „Дружба“ 2 в София, съобщи пресслужбата на Българската православна църква – Българска патриаршия.

История на празника

На 25 март християните възпоменават радостното за всички събитие: ангел Божий донесъл на Дева Мария вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител. В шестия месец след като Архангел Гавриил възвестил на свещеник Захария за рождението на свети Йоан Предтеча, същият Божий вестител бил пратен в Назарет при Дева Мария. Ангелът се явил при Пресветата Дева и казал: „Радвай се, благодатна! Благословена си ти между жените!“.

Смирената дева се смутила от тези думи. Но ангелът продължил: „Не бой се, Марие, понеже ти намери благодат у Бога! И ето, ти ще заченеш в утробата, ще родиш Син, и ще Го наречеш Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще Му даде Господ Бог престола на отца Му Давид; и ще царува над дома Яковов навеки, и царството Му не ще има край“. Пресветата Дева казала на ангела: „Как ще бъде това, когато аз мъж не познавам?“, а ангелът й отговорил: „Дух Светий ще слезе върху тебе и силата на Всевишния ще те осени. Затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий“.

След това ангелът възвестил също така на Пресветата Дева за радостта, обещана на сродницата й Елисавета, която скоро трябвало да роди син. Ангелът си отишъл, а Светата Дева се отправила в планинската страна, при сродницата си Елисавета, която се изпълнила с Дух Светий и я приветствала, наричайки я майка на Господа. Дева Мария със смирение и неописана радост приела тая блага вест: „Душата ми величае Господа – отговорила тя на Елисаветиното приветствие – и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой, защото Той милостно погледна смирението на рабинята Си, защото ето, отсега ще ме облажават всички родове; загдето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е от род в род за ония, които Му се боят“.

Иконата на празника

Иконите на Благовещение изобразяват кулминационния момент, когато Божията майка приема вестта и дава съгласието си да стане Божия майка. Иконите на Благовещение са едни от най-древните празнични икони. Подобни изображения намираме още в Римските катакомби на Присцила, които археолозите датират към втори век, като разлики има само в детайлите.

Вижте и

Тържествени богослужения

В храмовете и манастирите в диоцеза на БПЦ ще бъдат отслужени тържествени богослужения.

В двете духовни семинарии – Софийската и Пловдивската, завършващите ще предадат семинарското знаме на следващия курс, съобщават от БПЦ-БП.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре